ÚvodVše o kamenechFeng ShuiFeng Shui

Feng Shui

Feng Shui nebo také Feng Šuej je tradiční čínské umění a věda zabývající se životem a harmonií s okolním prostředím. Vychází z tisíce let starých pravidel a zkušeností, které pocházejí ze staré Číny. Obecně lze říci, že jde o nalezení rovnováhy lidského života, o vytvoření šťastného domova a vhodného pracoviště.

Feng šuej dokáže přilákat prosperitu, nastoluje harmonii v životě a ve vztazích, zlepšuje zdraví a životní situaci. Zjednodušeně můžeme říci, že Feng Shui se snaží uspořádat věci v místnosti tak, aby energie čchi mohla volně proudit každým koutem, čímž se zlepší životní podmínky a nastolí se rovnováha. Feng Šuej se nejčastěji používá v domácnostech, ale výjimkou nejsou ani firemní prostory, kanceláře, prodejny a administrativní budovy.

Buddha zen koláž feng shui článek Feng Shui 1

Školy Feng Shui

V současné době existuje několik moderních směrů Feng Šuej. Za nejúčinnější jsou však pokládány tradiční školy, které jsou zaměřeny vždy na individuální a konkrétní osobu nebo skupinu lidí. Dosáhne se tak mnohem lepších výsledků, než při vytváření univerzálního prostředí, které by mělo být vhodné pro všechny členy domácnosti.

Učení Feng Shui je rozděleno na 7 škol, které se mezi sebou různě kombinují. Zmínit můžeme například:

-        školu kompasu,

-        školu tvaru (formy),

-        školu Pa-Kua a

-        školu intuitivního Feng Šuej.

Feng Shui se snaží využít energii okolí ve svůj prospěch. Může jít o energii nábytku, rostlin, osob nebo místností. Usiluje o udržení rovnováhy mezi vodou a větrem. Z tohoto spojení vody a větru také pochází označení Feng Shui: vítr (feng) + voda (shui).

Elementy Feng Shui

Prastaré učení Feng Shui pracuje s polaritou jing a jang a s pěti základními elementy:

-        voda

-        dřevo

-        kov

-        oheň

-        země

Tyto elementy se snaží uvést do rovnováhy pomocí barev, tvarů, vůní, zvuků a materiálů. Feng shui napomáhá také při léčení a předcházení nemocem. Správně uspořádaný byt či dům nám může rovněž pomoci od rodinných či mileneckých problémů, rozepří a hádek.

Křišťály Feng Shui

Feng Shui křišťály přinášejí světlo do naší domácnosti a teplo do našeho života. Odrážejíenergii „čchi“, která je spojována se štěstím, radostí a bohatstvím. Zlepšují myšlení, podporují kreativitu a společenský život. Křišťál Feng Shui je vhodné umístit do okna ložnice, nejlépe směřujících na západ či jih, a to pro posílení partnerského vztahu. Své místo můžou najít také v dlouhých chodbách a v temných koutech místností, kde zlepší tok energie.

Křišťály můžeme rozdělit podle jejich tvarů. Kulaté a měkké feng šuej křišťály jsou spojovány s ženskou energií, naopak podlouhlé tvary s mužskou. Kulaté jsou vhodné do středu místností a domů. Aby byl efekt co nejúčinnější, nesmí se křišťály kývat, a také není doporučováno je umisťovat na místo, kde se často zdržují lidé.

Feng shui duhové křišťály

Léčivé kameny ve Feng Shui

Obdobě jako krystaly Feng Shui jsou v této oblasti velmi žádané také drahé kameny, které lze použít více způsoby, vždy však mají jen jeden cíl, a to vytvořit tu nejvhodnější energii v domácnosti. Energie, kterou vytvoří, ovlivní nebo odstraní, je vždy závislá na typu kamene. Za zmínku stojí například růženín, který je znám pro svou schopnost přilákat lásku a otevřít nám srdce. Naproti tomu černý turmalín a hematit mají silné ochranné vlastnosti. Své místo ve Feng Šuej najde také křišťál, ametyst, nefrit, citrín nebo tygří oko.

Feng shui polodrahokam a květiny

Feng Shui zásady

Chceme-li si zařídit bydlení podle Feng Šuej musíme mít na paměti hned několik věcí. Půdorys, ať rodinného domu nebo místnosti, by měl být vždy pravidelného tvaru, tedy obdélník či čtverec. Zajistí se tak optimální a plynulý tok energie. Obytné části domu by měly být situované na jihu a všechny místnosti by také neměly obsahovat příliš mnoho, nebo naopak málo, nábytku.

Vchod by měl být čistý, dostatečně prostorný, lehce přístupný a viditelný.Velkou pozornost bychom také měli věnovat středu domácnosti. Ten by měl být vždy průchozí bez zbytečných překážek. Velmi oblíbené jsou také ložnice podle Feng Šuej. V této místnosti je dobré pamatovat na to, že postel by měla být vždy čelem u stěny a vytočená směrem ke dveřím tak, abychom viděli, kdo přichází. Feng Shui interiéry jsou vždy vzdušné a nepřeplácané.

V tomto článku zazněl jen útržek z učení a zásad Feng Shui. Toto staré čínské umění je velmi obsáhlé a jeho studium by zabralo mnohem delší dobu a zdaleka bychom jej nevtěsnali do jednoho článku. Doufáme však, že i přesto vás Feng Šuej oslovilo a získá si místo ve vašem srdci a vaší domácnosti.

 

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty