Růženec - co to je a jak ho vyrobit?
Růženec - slovo pochází z latinského jazyka rosarium a znamená zahradu růží. Růženec představuje opakovací modlitbu, rozšířenou mezi katolíky. Stejným termínem se označuje také pomůcka - šňůrka s korálky a křížkem, která slouží k podpoře soustředění modlícího se. Ten, kdo se modlí, se koncentruje na modlitby, aniž by je musel počítat.
Jako počítadlo se růženec začal používat již ve středověku. Růženci předcházely jiné způsoby počítání modliteb, např. překládání kamínků z hromádky na hromádku, uzly aj. Tradice počítání modliteb a konkrétní modlitba Zdrávas Maria byly sjednoceny ve středověku. Nejstarší mariánské růžence jsou datovány do druhé poloviny 12. století, a pocházejí z klášterů benediktinů a cisterciáků. Opakování Zdrávas Maria mělo nahradit původně 150 žalmů, které byly špatně zapamatovatelné.
V roce 2002 papež Jan Pavel II. apoštolským listem Rosarium Virginis Mariae zavedl čtvrtou (ale nepovinnou) část růžence - tajemství růžence světla. Růženec světla se, díky nesouhlasu zejména katolíků, příliš nerozšířil a používán je růženec se třemi tajemstvími.
-
Tajemství radostného růžence jsou:
- Ježíš, kterého jsi z Ducha svatého počala
- Ježíš, s kterým jsi Alžbětu navštívila
- Ježíš, kterého jsi v Betlémě porodila
- Ježíš, kterého jsi v chrámě obětovala
- Ježíš, kterého jsi v chrámě nalezla
-
Bolestný růženec
- Ježíš, který se pro nás krví potil
- Ježíš, který byl pro nás bičován
- Ježíš, který byl pro nás trním korunován
- Ježíš, který pro nás nesl těžký kříž
- Ježíš, který byl pro nás ukřižován
-
Slavný růženec
- Ježíš, který z mrtvých vstal
- Ježíš, který na nebe vstoupil
- Ježíš, který Ducha svatého seslal
- Ježíš, který tě, Panno, do nebe vzal
- Ježíš, který tě v nebi korunoval
-
Růženec světla
- Ježíš, který byl pokřtěn v Jordánu
- Ježíš, který zjevil v Káně svou božskou moc
- Ježíš, který hlásal Boží království a vyzýval k pokání
- Ježíš, který na hoře proměnění zjevil svou slávu
- Ježíš, který ustanovil Eucharistii
Symbolika kříže: kříž je velmi silným ochranným talismanem, symbolem mnoha náboženství, především křesťanství.
Jak vyrobit růženec?
Nejen jak, ale také z čeho vlastně vyrobit růženec? Výroba růžence záleží na vás. Vybírat můžete z různých materiálů - korálků z minerálů, skleněných, dřevěných nebo akrylátových korálků a stejně tak způsob, kterým růženec vyrobíte, je na vás, na trpělivosti a zručnosti.
Nejjednodušším způsobem je navlečení korálků na vlasec. Při výběru korálků a vlasce dbejte na velikost návlekového materiálu, aby prošel otvorem korálků. Otvorem 1 - 2 mm projde průměr návleku 0,8 mm bez problému a zároveň je dostatečně pevný, aby se růženec nepřetrhl. Korálky představující jednotlivé modlitby můžete oddělit menšími, přičemž je možné materiály kombinovat dle libosti. Pokud použijete broušené komponenty, růženec se bude třpytit.
K výrobě růžence budete potřebovat 150 korálků, vlasec, křížek a nůžky. Nejprve navlékněte křížek, poté na obě vlákna můžete navléci např. 3 korálky a následně navlékejte každou stranu vlasce zvlášť. Pak už stačí jen oba konce spojit uzly.
K ozdobě můžete použít komponenty ze stříbra, z chirurgické oceli, z obecného kovu.
Obdobou růžence jsou Japa Mála buddhistické modlitební korálky.
Posvátné buddhistické modlitební korálky nebo také Mála korálky byly po staletí používány mnoha duchovními tradicemi jako nástroj, který pomáhá uklidnit mysl, a spojit se s tím, co je v nás. Slovo "Mála" znamená náhrdelník, používaný k modlitbě. Je tradiční pomůckou k počítání opakujících se manter při meditaci, k počítání dýchání během meditace nebo opakování jména Buddhy, což se nazývá "japa" (džapa), korálky se používají zejména v buddhismu a hinduismu. Japa Mála je označení pro tradiční indický růženec se 108 korálky,thengwa je označení pro tradiční tibetský buddhistický růženec. Počátečním a konečným korálkem je tzv. kulička učitele, symbolizující moudrost. Po odříkání 108 manter se růženec otočí a opakující se mantry se počítají v obráceném směru.
Slovo Mála pochází ze sanskrtu a znamená svazek korálků, girlandu, tradičně v počtu 108, někdy i méně, např. 18, 27 nebo 54 (vždy počet dělitelný 9). Mála korálky jsou podobné modlitebním korálkům v jiných náboženstvích, a proto se někdy nazývají "buddhistický růženec".
Pokud vás zajímá, jak se růženec modlí, článek najdete zde.
Článek pro vás napsala dne 20. 11. 2021: Mgr. Radka Brichcínová
Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.
© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz.
DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.