ÚvodVše o kamenechVše, co chcete vědět oÉterické oleje, vonné vosky, svíčky - víte, jak je vyrobit?

Éterické oleje, vonné vosky, svíčky - víte, jak je vyrobit?

Milujete vůně esenciálních a vonných olejů, vonných vosků a svíček?  

Oblíbili jste si aromaterapii?

 Aromaterapie_pozadí růže_kapky z lahvičky

Esenciální oleje nebo také éterické oleje či silice jsou vonné látky získané z definovaných rostlinných surovin destilací nebo vhodným mechanickým postupem, bez zahřívání, přičemž rostlinná surovina může být čerstvá, zvadlá, sušená, celá, rozlámaná a rozemletá. Skladují se při teplotě nepřevyšující 25 °C. Jsou těkavé, ve vodě nerozpustné, mají olejovitý charakter. 

Jak vyrobit esenciální olej? 

Pokud si nechcete koupit hotový výrobek, ale jste tvořivý a chcete do výroby vložit vlastní invenci a úsilí, poradíme vám, jak snadno lze zhmotnit vaši představu. Výroba esenciálního oleje je jednoduchá. Nepředpokládáme, že vlastníte destilační aparaturu, tudíž využijete prostý způsob získání silice, který se označuje termínem enfleuráž (vyslovuje se: anfleráž). Termín se používá v kosmetologii a označuje se jím získávání vonných látek z květin extrakcí tukem při teplotě místnosti, tj. teplotě nepřesahující 25 °C.

Rostlinu čerstvou, zvadlou nebo sušenou nebo její část (květy, nať, listy apod.) se vloží do oleje, nebo živočišného tuku, např. do sádla, do nějž se začne postupně uvolňovat silice. 
Tímto způsobem lze připravit např. levandulový éterický olej, tymiánový, rozmarýnový, mátový, šalvějový, skořicový a spoustu dalších. 

Jak zjistíte, že rostlina obsahuje éterický olej? Informaci najdete buď na internetu nebo najdete přímo výrobek ve formě éterického oleje, který obsahuje buď silici z jedné rostliny nebo je směsí několika.

Vezměte rostlinu a v uzavřené, skleněné nádobě ji ponořte ji ponořte do oleje. Nechte na tmavém místě, za občasného míchání 14 dní. Poté přefiltruje přes jemné sítko nebo plátno. 

Jak používat éterické oleje, se dočtete zde.

Jak vyrobit tinkturu?  

A co vlastně "ty" tinktury jsou? 

Tinktura - lahvička a květiny, špalek

Tinktury jsou tekuté přípravky, které se obvykle získávají z usušených rostlinných nebo živočišných drog, a to za použití lihu. K výrobě nebo přípravě tinktur lze použít několik způsobů, z nich nejjednodušším je macerace, resp. prosté vyluhování. Obvykle se tinktury připravují tak, že se vezme 1 díl rostliny a 10 nebo 5 dílů vyluhovadla (v tomto případě lihu). Obvykle jsou čiré, stáním se může vytvořit mírná usazenina, která ale není na závadu. 

Tinktury nachází uplatnění ve farmacii, resp. medicíně. Používají se buď samostatně, nebo jsou součástí jiných přípravků. Příkladem je Amara tinctura, hořká tinktura - lihový výluh z rostlin obsahujících hořčiny, čímž je dáno i její použití: na zlepšení trávení a zvýšení chuti k jídlu, Kozlíkové kapky, Valerianae tinctura na zklidnění, tzv. MY-RA-GA, tj. směs hořcové, ratanhové a duběnkové tinktury jako adstringens při krvácení dásní a jiných ústních defektech. Ratanhová tinktura je součástí Kutwirtova kloktadla. Proti úporným průjmům se používá opiová tinktura. Tinktura z kamenouhelného dehtu nachází uplatnění v léčbě lupovitosti, jakou součást šampónů a roztoků. Tinktury stále mají využití v terapeutické praxi, a i když byly mnohými léčivy překonány, z medicínského povědomí zatím nevymizely.

Pokud byste si chtěli připravit tinkturu sami, je potřeba zvolit účel využití, dále bylinku, která obsahuje účinné látky odpovídajícímu vašemu záměru, rozpustné v lihu. Vezmete 1 díl sušené byliny a 5, případně 10 dílů vyluhovadla, obvykle 60% lihu. V uzavřené nádobě, na tmavém místě necháte macerovat 7 - 14 dní, za občasného protřepání. Následně výluh přefiltrujete přes jemný filtr a tinktura je připravena k použití, minimálně po dobu 3 měsíců, skladovaná při teplotě místnosti do 25oC. 

Jak vyrobit vosk do aromalampy?  

Tvoříte rádi? Rádi vymýšlíte a vyrábíte něco svého, originálního, s vlastními nápady? 

Vosk - aroma lampa a zelené zátiší

Vonný vosk do aroma lampy vyrobíte velice snadno. Může mít různé tvary, barvy a vůně. K výrobě můžete použít vosk sójový, řepkový, kokosový - jejich směsi, palmový vosk, včelí vosk nebo tuhý parafín. Palmový a včelí vosk mají vyšší teplotu tání a jsou tvrdší. Palmový vosk má vzhled připomínající zimní námrazu. 
Formičky mohou být ze silikonu, ale stejně dobře poslouží např. papírové košíčky, které se používají na cukroví.  
Pro obarvení vosku použijte barvy určené pro svíčky. Aby vosk voněl vaší oblíbenou vůní, použijte éterický nebo vonný olej.

Obsah přidané vůně by neměl být vyšší než 10 %, ideálně můžete zkusit 5% obsah, tzn. 5 g ve 100 g vosku. 
Vosk roztavte v kovovém hrnci na vodní lázni, kterou vyrobíte z kastrůlku naplněného vodou. Pokud se rozhodnete vosk obarvit, přidejte ji k tavícímu se vosku. Po roztavení vmíchejte vůni a nalijte do formiček. Ztuhnout nechte při teplotě místnosti. Vosk uvolněte z formiček a skladujte v uzavřené sklenici do doby použití. Do tuhnoucích vosků můžete přidat kousek badyánu, hřebíček, levanduli, skořici. 

Jak vyrobit vonnou svíčku? 

Pokud byste si chtěli vyrobit vonnou svíčku, je postup obdobný, jako při výrobě vonného vosku. Navíc budete potřebovat formy na svíčky, knoty, upevnění pro knot, kastrůlek pro roztavení vosku nebo parafínu, teploměr a více času, než při výrobě vonných vosků. Svíčky nemusí být nutně jen z pevných látek, jako jsou vosky, včetně včelího a parafín, ale mohou se vyrábět např. z gelu. Výhodou je rychlejší práce, gel je průsvitný a vyniknout v něm různé ozdoby, jakou jsou třpytky, mušličky, kamínky, badyán, hřebíček a cokoliv, co vás napadne. Výroba vonných svíček je příjemnou relaxací a nesmírně kreativní činností, ze které budete mít radost. Svíčka je vhodným dárkem pro každého, bez ohledu na věk a pohlaví, zejména taková, kterou jste vytvořili vlastníma rukama. 

Svíčka - výroba, uchycení knotu      Svíčka - výroba, včelí vosk, knot   Svíčky - výroba, pomůcky

Ať už si vonný vosk nebo svíčku vyrobíte sami, nebo si je koupíte, podstatné je, abyste si jejich prostřednictvím vykouzlili příjemné prostředí pro relaxaci, odpočinek, meditaci nebo setkávání se se všemi, které máte rádi. 

Článek pro vás napsala dne 27. 11. 2021: Mgr. Radka Brichcínová

Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.

© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty