ÚvodVše o kamenechDrahé kameny podle měsíce narozeníGranát - kámen lidí narozených v lednu

Granát - kámen lidí narozených v lednu

Vítejte milovníci kamenů a spolu s námi se ponořte hluboko do podmanivého světa granátu. Granát jako lednový kámen – kámen všech lidí narozených v lednu bez ohledu na znamení Zvěrokruhu nás po staletí okouzluje svou bohatou historií a hlubokou symbolikou. Od starověkých civilizací až po moderní společnost tento drahý kámen zaujímá zvláštní místo v srdcích mnoha lidí. Vydejte se s námi prozkoumat fascinující půvab a nádheru granátu, odhalit jeho původ, význam a příběhy vetkané do jeho zářivých hlubin. Objevte vášnivě červené odstíny, které v průběhu času symbolizovaly lásku a oddanost, a zjistěte, jak nás tento polodrahokam i dnes stále oslňuje a inspiruje.

                    Granát_kámen měsíce.zmenš

Granát – význam a historie 

Název „granát" pochází ze středověké latiny, ze slova granatus, což znamená zrnitý a odkazuje na barvu granátového jablka lat. Punica granatum. Granáty byly používány od doby bronzové jako drahé kameny a brusivo. Náhrdelníky poseté červenými granáty zdobily faraony starověkého Egypta. Ve starověkém Římě se z granátu vyráběly pečetní prsteny a používaly se ke značení vosku, který uchovával důležité dokumenty. Červené granáty byly preferovány i ve středověku, a to duchovními a šlechtou.

Granát je vlastně skupina několika minerálů. Pět z nich – pyrop, almandin, spessartin, grosulár a andradit patří mezi vyhledávané polodrahokamy ve šperkařství. Pyrop a almandin se vyskytují v odstínech od fialové po červenou, spessartin se nachází ve vzrušujících oranžových až pomerančových a žlutých tónech, zatímco andradit je většinou žlutý až zelený (zelená odrůda andraditu se nazývá démantoid). Grosulár může mít nejširší škálu barev, od bezbarvé přes žlutou až po červenooranžovou a oranžově červenou, stejně jako silnou zářivou zelenou zvanou tsavorit.

Mezi nejznámější šperky patří starožitný diadém z českých pyropů, který se nachází ve Smithsonian National museum of natural history ve Washington, D.C. Diadém je darem Aleše a Marie Hrdličkových v roce 1937. Pyropy byly velmi oblíbenými ve viktoriánských špercích (1937–1901), tedy v době, kdy byl tento skvost vyroben.

Pyropy jsou pojmenovány po své sytě rudé barvě z řec. pyropos, která připomíná oheň a patří mezi nejčervenější ze všech druhů granátů. Jejich naleziště je v Českém středohoří, viz náš článek Jak poznat český granát, které bylo do 19. st. jejich hlavním zdrojem.

Stáhnout fotku: https://naturalhistory.si.edu/explore/collections/geogallery/10002685

Zajímá vás tradiční používání granátu? Podle indické astrologie pomáhá granát eliminovat negativní pocity (úzkosti a viny) a vštípit větší sebevědomí, aby podpořil kreativní myšlení a duševní klid. Ve starověku a středověku byly drahokamy, mimo jiné i granát považovány za léky na zánětlivá onemocnění a na uklidnění rozzlobeného srdce. Nosily se ve špercích jako talismany pro povzbuzení lásky a oddanosti.

Granáty patří mezi tradiční dárky k výročí svatby, a to ke 2. výročí a případně k 6. výročí jako alternativa k ametystu, viz článek na našem webu Tradiční dárky v výročí svatby.

Symbolika červené barvy

Červená barva ztělesňuje vášeň, energii, sílu ohně, odvahu a lásku. Je barvou vášně, energie a života. Je barvou motivace, ohně a krve. Červená je barva, která dokáže zvýšit krevní tlak, je výzvou k akci, barvou, která vyzývá k boji a varuje. Je barvou základní – kořenové čakry. Ve Feng Shui symbolizuje energii ohně, nadšení, tepla, vřelosti a aktivity. Zosobňuje rozum a průbojnost, podporuje pozitivní myšlení a chuť do života.

Granáty opředené mýty a legendami

Granát je znám jako kámen válečníka – talisman pro křížové výpravy a jako kámen dobyvatele. Merovejci (první dynastie vládnoucí Franské říši od roku 481 do 751) granát přivezli z Cejlonu (Srí Lanka) hedvábnou stezkou a nechali z něj vytvářet nádherné šperky, ve kterých byl polodrahokam kombinován s jantarem.  

Granát byl používán pro zvýšení libida a posílení sexuální touhy, a to přikládáním na intimní místa.
Mezi legendy patří i lev vyrytý do granátu, který byl považován za všelék, ochranu před nemocemi a nebezpečími, zejména při cestování.

Kde se granáty nacházejí?

Granáty pocházejí z mnoha různých oblastí a zemí. Čechy byly primárním zdrojem červených pyropových granátů populárních zejména během viktoriánské doby. Dnes je to Afrika, která dodává velkou část světového granátu. Namibie nyní produkuje démantoidy a většina jasně zelených tsavoritů na trhu pochází z Keni, Tanzanie a Madagaskaru. Namibie a Tanzanie jsou také klíčovými zdroji bohatých oranžových až žlutých spessartinových granátů. Po mnoho let byla těžební oblastí i Little Three v jižní Kalifornii. Granáty se nachází mimo jiné také v Myanmaru, Brazílii, Íránu, Afghánistánu, Pákistánu, Indii a na Srí Lance.

ČIŠTĚNÍ KAMENE

Různé typy granátů se pohybují mezi 6,5 a 7,5 na Mohsově stupnici tvrdosti. To znamená, že tento kámen je náchylnější k poškození než rubíny, safíry a diamanty. I když ne všechny granáty jsou vhodnými kandidáty pro denní nošení, jsou ideální pro náušnice, brože a přívěsky. Přemýšlejte o tom, jak skladujete své granátové šperky. Pokud jej necháte otírat o tvrdší drahokamy – opět si představte diamanty, rubíny a safíry – mohou se poškrábat. A naopak granát zase může poškrábat měkčí drahokamy, jako jsou např. opály, a perly.

Bezpečným způsobem pro čištění granátů je teplá mýdlová voda a případně měkký kartáček, stejně tak lze použít ultrazvukové čističe – kromě kamenů, které mají praskliny nebo výplně. Čištění v páře se nedoporučuje. Šperky nemyjte v umyvadle, aby Vám nevyklouzly a nespadly do odpadu, pokud potřebujte odstranit nečistoty, použijte párátko, které šperk nepoškrábe.

Všechny způsoby čištění a dobíjení kamínků najdete v našem článku zde.

Článek jsme pro vás napsali dne 20. 1. 2024.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty