ÚvodVše o kamenechMeditaceJak meditovat [jednoduchý NÁVOD]

Jak meditovat [jednoduchý NÁVOD]

buddha-socha-0149

V článku Meditace - druhy, způsoby, možnosti ... jsme si blíže popsali meditaci andělskou, védskou a zenovou, včetně meditace pro začátečníky.

Meditace je vše, co vede ke zvýšení soustředění, ať už tiché rozjímání, zvuky nebo třeba cvičení. 

V tomto článku si přiblížíme buddhistickou meditaci.  

Jak na meditaci, jak meditovat  

Pro vytvoření příjemného prostředí doporučujeme provonět vzduch éterickými oleji nebo vonnými vosky, ať už prostřednictvím aroma lampy, aroma difuzéru nebo vonného spreje. 

Buddhistická meditace  

Buddhistická meditace je meditační praxe v buddhismu. Slova v klasických jazycích buddhismu, která jsou významem meditaci nejblíže, jsou bhavana, což značí duševní rozvoj, a jhana/dhyana, což je duševní cvičení vedoucí ke klidné a jasné mysli. 

Buddhisté meditují, aby se oprostili od poskvrn, lpění a tužeb na cestě k osvobození, zvané též probuzení, což má za následek dosažení Nirvány. Jedná se o řadu meditačních technik včetně dechového cvičení, rozvíjení laskavosti, soucitu, vyrovnanosti, soustředění, klidu, porozumění aj.

Existuje množstí buddhistických škol a tím i značná rozmanitost používaných meditačních technik. Buddhisté se vzdávají rodinného života, stávají se toulavými mnichy. Pravidla správného chování zahrnují i morálku a vnitřní sílu, zdženlivost a úsilí. To vše dohromady tvoří přípravné postupy. Zdrženlivost znamená schopnost ovládat reakce na smyslové podněty, nepoddávat se touhám.  

My si buddhistickou meditaci popíšeme tak, jak ji lze uplatnit v běžném životě, v životě většiny z nás, pokud jsme vystresovaní, pod tlakem, nestíháme, co jsme si předsevzali, "bojujeme" s časem, máme špatné stravovací návyky, trpíme nespavostí. 

Stačí pár minut denně, které budete věnovat jen a pouze meditaci, tedy jen a pouze sobě samotným. Cílem meditace je schopnost se soustředit a být v klidu. 

Meditace se zaměřením pozornosti 

U tohoto typu meditace se meditující zaměří na jednu věc - na dýchání, jak už jsme zmínili v meditaci pro začátečníky: je nutné neodbíhat ani fyzicky, ani myšlenkami. Nádechy a výdechy by se měly počítat např. od 1 do 10, přičemž se v počítání pokračuje opět od 1, přesto, že, budete mít jistě tendenci počítat 11, 12 atd. Tento typ meditace pomáhá k prohloubení soustředění a vytrvalosti. Příkladem je meditace zenová meditace zazen.

Zenová meditace 
Cílem meditace na tichém místě je dosažení klidu a prázdnoty mysli.

Meditace ZAZEN
Zen = docílení čísté mysli a její používání. Znamená to lásku a pomoc svému okolí, schopnost pochopit skutečnou pravdu, podstatu věcí, vidět svět, jaký skutečně je - vidět, cítit, naslouchat. Je nutné odpoutat se od svých názorů a myšlenek, neboť názory různých lidí se liší a který z nich je lepší? Mysl se musí odpoutat od všeho, na čem lpí. 
Poznat pravdu lze prostřednictvím "probuzení" nejčastěji při meditace, v pozici lotosového květu s rukama položenými v klíně (levá v pravé), s propojenými palci. Páteř vzpřímená, tělo uvolněné, oči zavřené, koncentrace na dýchání, přičemž výdech je o něco delší než nádech. Pro pozici je možné využít sezení na kulatém polštáři.
Pravidelnou meditaci lze podnítit vnímání života. Cílem je udržet mysl klidnou a soustředěnou v každodenním životě. Meditace a relaxace může být pomocníkem pro lepší zvládání stresu. 

Otevřená meditace
U tohoto typu meditace se meditující nezaměřuje pouze na 1 věc. Necháte poroznost "plynout", a jen sledujete, na co se zaměří. Vnímat můžete dech, teplo, chlad, sluchové a čichové vjemy, myšlenkové pochody apod. Nechte myšlenky volně plynout a jen si všímejte vlastních pocitů. Pokud budete mít pocit, že jste roztěkaní, začněte počítat nádechy a výdechy, abyste mysl zklidnili. 

Vipassaná též vipašjaná
Překládá se jako vhled, či intuitivní poznání. Jedná se o vhled do pomíjivosti, neuskpokojivosti a neosobnosti všech tělesných a duševních jevů, vede ke stavu známému jako nibbána (nirvána). Technika nepodhléhá náboženskému učení, nezahrnuje odříkávání textů, součástí není vuzualizace. Technika umožňuje kultivovat prožívání na úrovni myšlení, pocitů a tělesních vjemů, neboť v životě reagujeme podle naučených vzorců chování - buď máme strach z toho, co přijde, nebo po tom toužíme či na něčem lpíme a pokud se nestane očekáváné, trpíme a strádáme. Prožitky bychom se měli naučit pozorovat, a naučit se na ně nereagovat touhou nebo odporem. 

Technika se provádí nejčastěji v sedě, v poloze, která je nepohodlná, kdy si meditující postupně zvyká na nepohodlí a bolest, snaží se zachytit všechny pocity a snaží se na ně nereagovat. Postupem času je meditující schopen všechny pocity zjemnit. 

Vipassaná je, stejně jako zazen, vhodná pro začátečníky. 

Meditace dobrotivosti
Při této meditaci se meditující soustřední na nádechy a výdechy a přehrává si uplynulý den, přičemž se snaží rozvíjet dobrotivost, empatii, pozitivní emoce, snaží se objevit lásku k sobě samotnému. Prostřednictvím této meditace je možné prožít čtyři pozitiva lásky - dobrotivost, soucit, sdílenou radost a vyrovnanost. 

Učte se v mysli i v srdci cítit dobrotivost a laskavost, rozvíjejte lásku sami k sobě. Meditace pomůže zmírnit přísnost vůči sobě samému i vůči ostatním, pomůže zvýšit nadhled, pomůže k sebeovládání a může pomoci při nespavosti v případě, že příčinou jsou potíže se sebeovládáním.

Meditačních technik existuje nepřeberné množství. Vybírejte podle účelu, kterého chcete dosáhnout, podle obtížnosti pro vás samotné, podle možností. Pamatujte, že stačí pár minut denně, abyste se cítili uvolnění, soustředění a v klidu.  

Článek pro vás napsala dne 27. 9. 2021: Mgr. Radka Brichcínová

Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.

© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty