ÚvodVše o kamenechMeditaceJak na meditaci před spaním?

Jak na meditaci před spaním?

Meditace před spaním a na zklidnění

Meditace_Buddha spící

Meditační techniky, historicky používané spíše v náboženských tradicích, se v dnešní uspěchané době plné stresu, napětí, technologického pokroku a s tím souvisejícího velkého množství rychlých změn, na které je nutno se adaptovat, stávají běžnou celosvětovou praxí. Od techniky tichého rozjímání po využití pohybu a zvuku, může meditace pomoci zvládat úzkost, napětí a stres, které jsou nejčastějšími příčinami nespavosti. 

Dalšími příčinami jsou např. výčitky svědomí, deprese, bolest akutní i chronická nebo svědění, chybné užívání léčivých přípravků, které způsobují bdělost nebo jiným způsobem narušují kvalitu spánku (ty je pak nutné užívat nejpozději do 17. hod odpolední, některé i do 15. hod odpolední - např. některá psychofarmaka, léčivé přípravky na prokrvení, léčiva na odkašlání aj.), časový posun  a další příčiny. 

Meditační techniky mohou pomoci u nezávažných příčin nespavosti, u ostatních by měly být považovány pouze za doplňkový postup zvládání daných psychických a jiných zdravotních změn.

Co znamená termín meditace a jak začít, se můžete dočíst ve stejnojmenném článku. Druhy, způsob a možnosti meditace najdete zde.

Meditace na uklidnění mysli, meditace proti stresu, meditace proti úzkosti... není podstatné, jak danou meditaci nazveme, podstatný je výsledek. Stres, napětí, úzkost bývají obvykle chronickým stavem, s jednou či více příčinami, které se sice dají dobře definovat, ale jejich potlačení či odstranění je možné mnohdy jen částečné nebo i nemožné. Do určité míry se lze na příčiny vyvolávající tyto stavy adaptovat, to ale záleží na mnoha okolnostech a dlouhodobě se nejedná o pozitivní řešení. Vedle toho strach je emoce, která vzniká jako reakce na hrozící nebezpečí, ať už skutečné nebo domnělé (např. zkoušku určitě neudělám, budu mít "okno" apod., přesto, že jsem se na ni připravila/připravil). Strach může být vrozený (ze zvířat, ze tmy, z živelních katastrof) a naučený (z osamělosti, z opuštění partnerem, ze ztráty zaměstnání aj.). Jako obava se označuje méně intenzivní strach, který lze poměrně snadno překonat. 

Cílem meditace by mělo být zklidnění mysli, lepší soustředění se, což samo o sobě může vést k racionálnímu uvažování, snadnějšímu řešení situací a zvládání stresových podnětů.

Existují přehledové studie, kterými byly hodnoceny účinky a rizika meditace. Hodnocen byl především vliv meditace při úzkostech a bolestech. Rizikem je provádění meditace za nějakým účelem lidmi, kteří trpí závažnými projevy onemocnění, a navíc očekávájí pozitivní vliv samotné meditace, bez dodržení předepsané medikace, nebo dokonce vyhledání samotné lékařské intervence. Z přehledové studie není možné učinit jednoznačný závěr: byl hodnocen nízký počet subjektů bez kontrolní skupiny, existence velkého množství proměnných, chybějící informace o délce a intenzitě meditace. Každý člověk je individuální, je nutno vzít v potaz nejen pohlaví, věk, konstituci, případné přidružené nemoci a na každého z nás může působit nejen léčba, ale i meditace odlišným způsobem. 

Pokud se podaří snížit stres a napětí, které jsou příčinou nespavosti ve smyslu neusínání, nedostatečné kvality spánku nebo délky spánku, pak se zlepší i spánek samotný. Meditace může mít velký přínos právě v tomto případě. V žádném případě však neovlivní poruchy spánku jako je spánková apnoe nebo narkolepsie. Pomůže cítit se uvolněněji a klidněji. 

Meditace pro klidný spánek a meditace na zklidnění mysli zahrnuje uklidňující zvuky, kdy lze využít zvuk zvonkoher nebo hudbu, která navodí relaxační prostředí. Samotná meditace by měla trvat od 10 do 30 minut/den. Lze zvolit jednoduchou techniku, např. nádech při počítání do 4 a výdech při počítání do 4. Existují i vedené meditace.  
Existuje celá řada aplikací, které vám budou při meditaci nápomocny. 

Neopomíjejte spánkovou hygienu: nepijte budivé nápoje před spaním včetně kávy, věnujte pozornost výběru vhodných barev do ložnicezkuste jít spát ve stejnou dobu a ve stejnou dobu pokud možno vstávat, odložte elektroniku cca 30 minut před spaním, v ložnici se nedívejte na televizi. Můžete zkusit některý z volně prodejných bylinných nebo homeopatických přípravků. Jestliže budou po několika dnech všechny zvolené způsoby neúčinné, je nutné vyhledat pomoc lékaře. 


                                         

Článek pro vás napsala dne 18. 9. 2021: Mgr. Radka Brichcínová

Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.

© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ PRO ČTENÁŘE A KUPUJÍCÍ: Mějte vždy na paměti, že použití drahých kamenů či minerálů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že na sobě cítíte příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte buď svého praktického lékaře, popř. příslušného ambulantního specialistu! Vezměte, prosíme, na vědomí, že neexistují žádné minerály a drahé kameny, které by měly fyzický účinek proti rakovině, leukémii a dalším zhoubným nemocem, stejně tak nemocem, které by mohly mít negativní dopad na zdraví. Důrazně upozorňujeme, že všechny zde uvedené údaje a též všechny údaje na všech stránkách webu www.nefertitis.cz, které obsahují informace o metafyzických vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jež jsou v lidových mýtech a tradicích nazývány jako „léčivé“ kameny, jsou pouze informativní, čerpané z obecně známých informací a zdrojů. Zdroji pro tyto informace jsou tisícileté mýty a tradice ohledně použití minerálů a drahokamů v lidovém léčitelství, publikované prostřednictvím masových médií ve formě tištěné i elektronické, dále pak běžně dostupná literatura – knihy, kde jsou publikovány údajné účinky na lidský organismus a psychiku. Tyto informace, jež jsou ve společnosti obecně rozšířeny, nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu prostřednictvím vědecky ověřených lékařských postupů a léčivých přípravků s ověřenými účinky. Až na výjimky nejsou tzv. „léčivé“ schopnosti minerálů a drahých kamenů, stejně tak, jako produktů z nich a s nimi vyrobených, jakkoliv vědecky ověřeny a jsou dány jen a pouze lidovou tradicí a mýty.

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty