ÚvodVše o kamenechAtlas kamenůAmolit

Amolit

Amolit je ve šperkařství obchodní název pro tenký duhový lasturový aragonit, tj. uhličitan vápenatý, nacházející se na dvou druzích vymřelých fosilií – amonitu. Dalšími, i když méně používanými, názvy jsou kalcenit a korit. Amolit je velmi vzácný a pochází z oblasti podél řeky St. Mary v jihozápadní Albertě, v Kanadě.  Amolit byl uznán Mezinárodní komisí pro barevné drahokamy - International Colored Gemstone Commission (ICGC) v roce 1981 jako nový organický drahokam a zařadil jej mezi nejvzácnější drahokamy na světě. Stáří amolitu se odhaduje na 65 - 70 miliónů let.

Amolit

Amolit vytváří buď duhový obraz barev celého rozsahu viditelného spektra (červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá, indigo a fialová), nebo se vyskytuje jen v některých barvách. Barevností se vyrovná opálu, krásou a intenzitou zbarvení labradoritu. Aby nedocházelo k poškození velmi tenké a křehké vrstvy, překrývá se ochrannou průhlednou fólií např. z křišťálu nebo spinelu a jako podložka se používá břidlice. Amolit je nejen křehký, ale i měkký (stupeň tvrdosti je 3,5 až 4) a snadno se při nárazu štěpí. 

Jméno fosilie, ze které amolit pochází - "amonit" je odvozen od staroegyptského boha Amona, protože staří Egypťané věřili, že tyto fosilie byly byly božského původu. Amon je zastoupen ve starověké literatuře hlavou berana s pokroucenými spirálními rohy, a byl to právě tvar zakroucené lasturovité skopřápky amonitů, jenž jim tyto božské rohy připomínal. Slavný historik starého Říma, Plinius starší, považoval amonit za nejsvatější ze všech kamenů, protože věřil, že přináší prorocké sny. 

Metafyzické vlastnosti amolitu

Amolit je nádherný uzemňující kámen, který silně vyzařuje pozitivní energii Země, a přináší do života štěstí a prosperitu. Amolit je zázračným kamenem nejen kvůli svým barvám, ale také jako ochranným mystickým talismanem pro obecně dobré zdraví, vytrvalost a vysokou energií. Amolit je též vynikající jako nástroj pro hluboké soustředění a meditaci. 

Někteří z mistrů Feng Shui jsou přesvědčeni, že amolit absorboval do sebe kosmickou energii z vesmíru a prostřednictvím tohoto kamene dává jeho vlastníkovi zdraví, bohatství a a také životní osvícení. Amolit je považován za vysoce energetický kámen, který zlepšuje harmonii, vitalitu a celkovou životní pohodu nejen jeho vlastníka, ale celého jeho domova. Amolit dle myšlení Feng Shui posíluje tok Či (životní energie), vyzařuje životní sílu a mění negativní energii na pozitivní energie. Říká se, že i pro ty, kteří nevěří v účinky Feng Shui, je přítomnost amolitu považována za přínosnou. Nádherné barvy ammolite představují ve Feng Shui harmonickou rovnováhu ohně, země, kovu, vody a dřeva.

Kvalita amolitu se hodnotí podle počtu zobrazených barev, jejich intenzity a barevné hry, kterou lze pozorovat z různých úhlů, podle barevného vzoru s minimálním přerušením inkluzemi a prasklinami. Např. nejkvalitnější amolit, označený AAA musí obsahovat nejméně tři zářivé barvy, zatímco amolitu s označením Standard stačí mít alespoň jednu zářivou barvu.

Amolit je jeden z nejvzácnějších drahých kamenů na světě. Miliony let tektonického tlaku vytvořily tento krásný klenot ze zkamenělých pozůstatků mušle amonitu pouze v jediném místě na světě. Opravdu kvalitní amolit může směle svými nádhernými barvami soupeřit se slavnými černými opály. 

 

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty