ÚvodVše o kamenechAtlas kamenůCinabarit

Cinabarit

Jméno cinabarit (anglicky cinnabar) pochází pravděpodobně od řeckého „kinnabari“ a odkazuje na šarlatovou a cihlově červenou formu rtuti, tj. sulfidu rtuťnatého, který je nejčastějším zdrojem pro získání elementárního kovu a dále zdrojem briliantové červeni (šarlatový pigment) zvaného rumělka. Stejně tak může být termín odvozen z latinského cinnabarina nebo cinnabarinum (rumělka, rumělkový) a některé zdroje uvádí, že pochází z perštiny a znamená „dračí krev“. Název cinnabar a cinabarit se používají pro jeden a tentýž minerál. Vyskytuje se např. v Nevadě, na Filipínách, ve Španělsku, v Kalifornii, v Toskánsku aj.

Cinabarit krásná kolekce přívěsků ve stříbře Nefertitis

Rumělka se používala již ve starověku jako pigment na rty, v Číně k barvení lakovaných výrobků, zejména krabiček, nádobí a dokonce i schránek pro zemřelé. V rozvinuté mayské civilizaci byla rumělka použita k výzdobě královských pohřebních komor, např. v hrobce Červené královny ve městě Palenque (600 až 700 n.l.).

Cinabarit, nazývaný též „kouzelný kámen“, je považován za kámen mystiky a transformace k vyššímu Já a podpoře vlastního duchovního potenciálu. Aktivuje a vyrovnává první, kořenovou čakru (Muladhara), šestou čakru, Třetí oko (Ajna) a druhou, sakrální čakru (Swadhisthana). Stejně tak cinabarit bývá označován jako „kámen obchodníků“, protože se tradičně používal pro podporu prosperity, hojnosti a bohatství. Je vhodný jako kámen pro meditace.
Cinabarit podporuje tvořivost, komunikaci a přístup k vrozenému vnitřnímu poznání sebe sama, čímž se zároveň podpoří sebevědomí. Povzbuzuje myšlení duchovně tvůrčím způsobem, může se používat pro vyrovnání čaker, tišení strachu a zášti.

Ovlivněním sakrální čakry podporuje energii kundalini, čímž cinabarit stimuluje sexuální pocity a může tak zlepšit i osobní vztahy mezi partnery.

Cinabarit je považován za velmi silný léčivý kámen s pozitivním vlivem na fyzické úrovni a k posílení životní síly. Tradičně se používal jako talisman a amulet ke zvýšení plodnosti a k zahánění sexuálních problémů.

Se kterými kameny je vhodné Cinabarit kombinovat?

  • K zesílení hojnosti a prosperity např. s citrínem, měsíčním kamenem, labradoritem, chalkopyritem, apatitem a jantarem.
  • K podpoře transformace je vhodná kombinace s cerusitem.
  • K zesílení tvůrčích schopností je možné kombinovat s oranžovým kalcitem, měsíčním kamenem nebo karneolem.
  • Pro posílení energie kundalini je vhodný serpentin.
  • Ke zlepšení osobních vztahů je vhodná kombinace s karneolem, ohnivým achátem, sardonyxem a červeným jaspisem.
  • Pro zesílení energie kořenové čakry je vhodný černý turmalín (skoryl), kuprit nebo granát, které navíc napomohou uzemnění.
  • K ovlivnění sakrální čakry je vhodný unakit a baryt, pro zesílení stimulace duševních a vizionářských schopností.

Tvrdost Cinabaritu podle Mohsovy stupnice je 2–2,5.
Barva a vlastnosti vyplývají z uspořádání, tj. rhomboedrická krystalická mřížka patřící do hexagonální krystalové soustavy. Krystaly vykazují dvojčatění, což znamená, že dva nebo více krystalů sdílí část jedné krystalové mřížky souměrným způsobem a jsou pravidelně prorostlé. Výsledkem je srůst krystalů v různých tvarech.  Cinabarit vykazuje dvojlom a má nejvyšší index lomu ze všech minerálů.

Upozornění! Vzhledem k obsahu rtuti, je rumělka pro organismus toxická, avšak ne ve formě ohlazeného (tromlovaného) minerálu nebo cinabaritu zpracovaného ve formě šperku. V případě manipulace se surovým neopracovaným minerálem je doporučeno umýt si ruce.

Google Pinterest sdílej článek