ÚvodVše o kamenechRady a tipy ke kamenůmCo jsou runy a runové kameny

Co jsou runy a runové kameny

Co jsou runy?

Runy jsou pradávný způsob věštění, využívaný těmi, kdo hledají radu. Jejich historie se datuje do dob germánských a skandinávských kmenů. Slovo "runa" znamená tajemství, šepot, nebo záhada. Runy se mohou vyrábět z mnoha materiálů, ale nejběžnějším jsou kameny nebo polodrahokamy, popsané runovou abecedou. Tyto kameny se pak nazývají "runové kameny". Těchto abeced je několik typů, jednou z nejstarších je Starší Futhark, která obsahuje 24 run. Každá z run je písmo abecedy, ale také má svůj symbolický význam. Například runa F, Fehu, znamená dobytek či bohatství, nebo runa K, Kenaz, znamená maják či pochodeň. V e-shopu Nefertitis.cz nabízíme několik druhů sad runových kamenů výhradně z přírodních polodrahokamů.

K čemu se dají runy využít?

Runy mohou pomoci řešit problémy, se kterými se potýkáme, a ukázat pravděpodobné výsledky možných situací. Runy jako takové nejsou formou předpovídání budoucnosti. Nedají přímé odpovědi nebo radu, ale ukážou rozdílné možnosti a navrhnou, jak se při kterém výsledku chovat. Runy tedy napoví, ale na výsledek už musí každý přijít sám svou intuicí. Pokud čtete runy, berete na vědomí, že budoucnost není pevně daná a každý jedinec má sílu následovat svou vlastní cestu a činit vlastní rozhodnutí. Pokud se vám tedy rada od run nelíbí, nemusíte se jí řídit a můžete zvolit svou vlastní cestu.

Jak používat runové kameny?

Podle některých praktikantů práce s runovými kameny bychom se run měli ptát výhradně na naše problémy a starosti, podle jiných je v pořádku hledat jejich radu v jakýchkoliv otázkách. Pokud chcete znát odpověď na vaši a zvolíte si pro ni sadu runových kamenů, můžete je použít dle následujícího návodu.

Najděte si tiché místo, kde si vyčistíte mysl a budete se moci soustředit na na čtení run. Před sebe si položte látku, na kterou budete runy vykládat. Pro úplné začátečníky stačí vyložit jednu runu a zvážit její význam. Pokročilí mohou používat tři, pět, sedm, nebo devět run. V norské mytologii je devítka magické číslo. Sáhněte do svého sáčku s runami a jednu až devět jich vytáhněte a chvíli podržte. Poté je náhodně rozprostěte na látku. Runy ležící více ke středu mají důležitější význam než runy na okraji. Interpretace z devíti run je nejvhodnější, protože dává nejvíce svobody pro intepretaci - na rozdíl od ostatních možností, kde je pořadí run a jejich seskupení pevně dané. 

Pokud se čtením z run teprve začínáte, není potřeba pořizovat kameny s kompletní runovou abecedou a číst z až devíti run, jak je obvyklé v severských zemích. Ideální je pořídit si sadu sedmi čakrových kamenů s runovými symboly, která má nezanedbatelné výhody (nejen) pro ty, kdo s runami teprve začínají. Jednak je sedmička štastným číslem v naší kultuře, jednak můžete tyto kameny zároveň použít pro harmonizaci hlavních čaker.

Ačkoliv runy představují písmena abecedy, mají - na rozdíl od latinské abecedy každá svůj specifický význam, popř. i více významů. Např. runa Raido (R) znamená cestu, runa Wunjo (V,W) představuje radost, runa Gebo (G) je dar atd. Záleží však jen na vás, jak budete význam jedné každíé runy interpretetovat do odpověé na vaše otázky. Níže v článku najdete obrázek se všemi runami a jejich "překladem" do naší abecedy. Pod obrázkem je kompletní přehled významu jednotlivých run.

Žádná z run nemá přesně daný význam, každý výklad je individuální. Pokud by vás přesto zajímal nejběžnější výklad jednotlivých run, potom na na toto téma existuje mnoho knih a článků. Snadno je nahdete v prostředí internetu.

Některé runové sady obsahují i prázdnou runu. Názory na tuto prázdnou runu se liší, podle historiků není žádný důkaz, že by se v milosti kdy používala. Je tedy zcela na vás, jestli ji chcete používat, pokud ne, můžete ji ze své sady klidně vyjmout. 

Překlad run do latinské abecedy a jejich význam pro předpovídání:

Runová abeceda

Fehu (F) - dobytek, bohatství

Uruz (U) – pratur

Thurisaz (Th) – obr, Thorova runa

Ansuz (A) – Odinova runa

Raido (R) – cesta

Kenaz (K) – pochodeň, světlo, maják

Gebo (G) – dar

Wunjo (V,W) – radost

Hagalaz (H) – krupobití, nebo provolávání slávy

Nauthiz (N) – potřeba, oheň

Isa (I) – led

Jera (J,Y) – rok

Eihwaz (E) – tis

Pertho (P) – tanec, srdce

Algiz (Z) – ochrana

Sowulo (S) – slunce

Teiwaz (T) – Týr, bůh války

Berkana (B) – bříza

Ehwaz (E) – kůň

Mannaz (M) – muž

Laguz (L) – jezero

Inguz (Ng) – Freya, bohyně plodnosti

Othila (O) – Ogthala, bájná země

Dagaz (D) - den

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty