ÚvodVše o kamenechAtlas kamenůGranát asterický

Granát asterický

Asterický granát

Granát, který je neobvyklý svou „hvězdou“, kterou lze vidět na jeho povrchu, je velmi vzácným druhem granátu. Jev, který způsobuje, že některé kameny na svém povrchu mají zřetelnou „hvězdu“, se nazývá Asterismus (hvězdný efekt) a vyskytuje se daleko častěji u asterického safíru a asterického rubínu, než u granátu. Známe přesto více polodrahokamů a drahých kamenů, u kterých můžeme „hvězdný efekt“ najít, ale jejich výskyt je zřídkavý a tím i vzácný. Mezi „hvězdné“ kameny patří například ještě měsíční kámenkřišťál, spinel, citríndiopsidsmaragd, chrysoberyl a beryl.

Asterický granát

Asterické granáty jsou vzácné a proto také velmi drahé, protože je lze najít pouze na dvou místech na světě; ve státě Idaho, USA, a v Indii. Nikde jinde na světě se tento typ granátu nevyskytuje.  Asterické granáty jsou obvykle neprůhledné, se spíše hnědo-červenou až červeno-černou barvou. Jako u ostatních asterických kamenů, také u granátu, je „hvězdný efekt“ způsoben inkluzemi rutilu. U většiny asterických granátů má „hvězda“ 4 paprsky, velmi vzácně se objeví i kousek, který má šest paprsků, a to pouze u asterických granátů, jež se těží v Idaho. Obyvatelé tohoto amerického státu jsou na „své“ asterické granáty tak pyšní, že se „hvězdný“ granát stal státním kamenem - symbolem.

„Hvězdný“ efekt u většiny asterických granátů je téměř neznatelný, a aby byl zřetelný, je k tomu zapotřebí vhodné světlo. Optimální je přímý sluneční svit, popř. halogenový reflektor. Efekt je vidět nejvíce, když si nad kámen stoupnete a díváte se na něj šikmo dolů.

Využití nacházejí asterické granáty kvůli své vysoké ceně především ve výrobě šperků.

Granát asterický přivěsek stříbro 12

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty