ÚvodVše o kamenechAtlas kamenůOpál dendritický australský

Opál dendritický australský

Dendritický, častěji však s názvem mechový opál, je mléčně bílý až nahnědlý opál s tmavými nazelenalými inkluzemi amfibolu, nebo žlutý s červenými inkluzemi manganu, které se podobají mechu, větvičkám keřů nebo kapradí. Z tohoto důvodu se nazývá také jako dendritický opál, označení je odvozeno z řeckého "dendron" (strom). Oba termíny "mechový" a "dendritický" (podobně jako u achátu) se vzájemně zaměňují, nicméně jsou rovnocenné a označují stále jeden a týž kámen. Nejvzácnější variantou mechového dendritického opálu je však okrově žlutá s černými inkluzemi, která se těží v jediném místě na světě - v Austrálii. Austrálie obecně je největším zdrojem dendritických opálů, kolem 95 % světových zásob je těženo právě zde.

Slovo opál pochází se sanskrtkého slova "upala" (drahokam). Ve středověku byly opály považovány za kámen, který přínáší svému majiteli štěstí, a věřilo se, že když se opál zabalí do bobkového listu, stane se jeho vlastník neviditelným.

Dendritický opál je vhodným kamenem pro lidi narozené ve znamení Váhy a Štír.

 Australský dendritický opál 1

Metafyzické vlastnosti dendritického opálu

V léčivou sílu opálu věří lidé už od mnoho let. Tradičně se používá pro nalezení pravé a skutečné lásky a ke splnění všech tužeb. Povzbuzuje duchovní růst. Používá se pro tlumení úzkostí a jako emocionální "stabilizátor". Dendritické opály se používají k hojení ran z minulosti, zlepšení schopnosti jednat s ostatními a jsou výbornými pomocníky pro dosažení osobních cílů. Jako talismany přináší hojnost a prosperitu.

Léčebné využití dendritického opálu

Opál obecně zesiluje city a odstraňuje zábrany, vyvolává věrnost a loajalitu.
Léčebné využití: napomáhá při léčbě infekce a horečky, udává se, že blahodárně působí na zrak, zmírňuje premenstruační syndrom. V minulosti se věřilo, že dendritický opál pomáhá při porodu, má očistný účinek na krev a ledviny a dodává celkovou sílu k životu. Australský dendritický opál je oproti ostatním opálům specifický v tom, že je léčiteli uváděn jako podpůrný prostředek při oběhových potížích, navíc tlumí úzkosti a stabilizuje dobrou náladu.

Mineralogické vlastnosti dendritického australského opálu

Chemicky je opál hydratovaný oxid křemičitý, tvrdost podle Mohsovy stupnice: 5,5 až 5,6. Vzhledem k obsahu vody, vyžadují opály větší péči, aby nepopraskaly. Je vhodné opály skladovat v plastovém sáčku, zabalené v kousku vlhké bavlny, která zabrání vysušení. Opály jsou citlivé na náhlé změny teploty. Aby se opál nepoškrábal, čistí se měkkým hadříkem. Šperky se nepoužívají při sportu a jiných podobných aktivitách.

Obecné využití dendritického opálu

Tento nádherný druh opálu nachází své uplatnění především ve šperkařství, kde je nesmírně oblíbeným kamenem pro tvorbu unikátních šperků. Šperky nebo korálky z mechového opálu jsou opravdu velmi atraktivní.

Opál dendritický australský přívěsky stříbro kolekce pro FB obdélník

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty