ÚvodVše o kamenechAtlas kamenůTopaz mystický

Topaz mystický

Mystický topaz (nazývaný také ohnivý, karibský nebo duhový topaz) byl poprvé popsán v roce 1998. Jedná se o přírodní bezbarvý topaz, který je pomocí technologie upraven barevně tak, že ztělesňuje všechny barvy duhy, které se navíc mění podle toho, pod jakým úhlem se topaz nakloní. Poprvé byl tento způsob použití nanášení tenkých vrstev kovu představen firmou Azotic Coating Inc. Název „mystický“ je odvozen od vzhledu tohoto topazu, jehož barvy jsou syté, tajemné a neobvyklé.
Stejným způsobem, jako mystický topaz, se zpracovává např. křišťál pod názvem „aura quartz“, jehož barvy závisí na použitých kovech. Odlišit ho lze od topazu na základě stanovení stupně tvrdosti.
Ložiska topazu byla nalezena v Brazílii, Afganistánu, Austrálii, Číně, Německu, Japonsku aj. Mystický topaz je průhledný, vykazuje vysokou čistotu až na ojedinělé inkluze, které jsou ale tak malé, že krystal je na první pohled zcela čistý.

Topaz Mystic přívěsek stříbro LS 2165 11

Topaz je kámen lásky a štěstí a je vysoce efektivní pro dosažení vytčených cílů. Tradičně se používá pro získání té správné osoby do života, stejně tak přátelství, lásky nebo ke zlepšení stávajících vztahů. Je vhodný pro zvýšení poctivosti, věrnosti a důvěry. Vzhledem k duhovému efektu barev se používá pro zvýšení dobré nálady a pro dobrý pocit ze sebe sama.
Energie mystického topazu tlumí negativitu, strach, pochybnosti a zvyšuje sebedůvěru, úctu a samostatnost. Podporuje uvědomění si sebe sama, tvořivost, individualitu a vyjadřování myšlenek.

Staří Řekové věřili, že topaz je kámen se silnými účinky, který zvyšuje moc svého nositele. Staří Římané a Egypťané spojovali Topaz s bohem Slunce. Topaz harmonizuje krční čakru, která usnadňuje komunikaci a sebevyjádřování, proto je vhodný jako talisman pro umělce, spisovatele a řečníky. Topaz byl používán jako talisman v podobě hlavy sokola k získání přízně králů.

Léčebné využití: topaz se používá pro zlepšení a zvýšení chuti k jídlu, pro podporu trávení a stimulování metabolismu. Je vhodný jako doplněk pro duševní nemoci, stres a úzkosti. Je vhodné jej položit pod polštář v době rekonvalescence, při zápalu plic, astma, nachlazení a alergii, pro zmírnění projevů onemocnění a pro rychlejší zotavení.
Od 10. století byl používán při nemocech očí. Připravoval se z něj elixír, a to tak, že se kámen ponořil do vína, nechal se v něm 3 dny a 3 noci, pak se kámen vyjmul a elixír se používal zevně a vnitřně.

Ve Feng Shui je topaz tradičně spojován s energií Slunce a ohně, což představuje nadšení, osvícení, vřelost a aktivitu. Energie ohně je spojována s jižní částí místnosti, bytu nebo domu, se slávou a reputací bydlení jako celku.

Vzhledem ke stupni tvrdosti 8 není topaz náchylný k poškrábání, a to ani při každodenním nošení. K čištění je vhodná mýdlová voda a měkký hadřík. Podobně jako šperky, doporučuje se i topaz před fyzickými aktivitami sundat.

Znamení zvěrokruhu: Střelec.

Stupeň tvrdosti: 8.

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty