ÚvodVše o kamenechAtlas kamenůTurritela

Turritela

Turritela je odrůda chalcedonu, skupiny křemene, resp. achát, který je směsí proužků křemene, chalcedonu a opálu. Barva je hnědá nebo černá a jedná se o zkamenělé otisky a vzory ulit mořských plžů patřících do čeledi Turrittelidae (věžulovití). Vyskytují se ve východním Atlantiku, v hloubce do 200 m. Jejich schránky (ulity) byly nalezeny v Severním moři a stáří se datuje do pozdního pliocénu, přechod mezi třetihorami a čtvrtohorami, cca 5,33 až 2,58 milionu let.
Turitella achát je duchovní krystal, hluboce propojen se zemí i domovem, do osobních kořenů a původu a dokonce i do minulosti. Je nazýván „kamenem přežití“, kamenem síly a ochrany, nese v sobě moudrost věků a léčení. Historicky byl objeven už s artefakty neolitických lidí, byl používán jako léčivý amulet i starověkými řeckými a egyptskými civilizacemi, rozšířil se po celé Africe, Středním východě až do Ruska. Achát je prapůvodcem kamenického průmyslu v Německu, který vzkvétal od 15. do 19. Století a existuje dodnes.

Turittela přívěsek stříbro LS 276 11

 

Metafyzické vlastnosti Turritella achátu

Turritella achát se používá k propojení s minulostí, k podpoře vnitřní stability, vyrovnanosti a zralosti. Dokáže podnítit sebevědomí a pocit bezpečí. Je vhodný k potlačení touhy po věcech, které nepotřebujeme. Může se použít pro uzdravení se z minulých křivd, které stojí v cestě dobrým vztahům a pokud se nosí v kapse, může pomoci vyrovnat se s hluboce zakořeněnými traumaty. Je kamenem vhodným pro zvýšení pravdomluvnosti, potlačení hněvu, podporu lásky a odvahy začít znovu.

Léčebné využití: tradičně se Turritella achát používá k potlačení únavy, může být nápomocná při otoku rukou a nohou a při potížích s trávením a při bolestech, které souvisí se žlučovými kameny.
Patří mezi kameny pro podporu plodnosti a úspěšného těhotenství.
Turritella je vhodná pro podporu mentálních funkcí, zvýšení soustředění, vnímání a analytické schopnosti. Tradičně se používá pro snížení komplexu nadřazenosti a k potlačení negativních myšlenek.

Turritella achát harmonizuje kořenovou, nebo-li základní čakru, která se nachází ve spodní části páteře a ovládá energii pohybu, fyzickou i duchovní. Nerovnováha této čakry se projevuje pocitem letargie, nízkou úrovní aktivity a malým nadšením. Pokud je základní čakra v rovnováze, tělo získá sílu a vytrvalost a v duchovní oblasti pocit bezpečí a vlastní síly.

Turritella achát oslavuje bohyni Auroru, římskou bohyni úsvitu a matku větrů, která přináší živé barvy vířící přes mraky. Oslavuje také římskou bohyni řeckého původu Bona Deu, bohyni zdraví a plodnosti. Oslavována je bohyně Gaia, řeská bohyně Matky Země, bohyně Nyx, řecká bohyně noci a další.

Ve Feng Shui je Turritella achát hnědé barvy tradičně spojován s energií dřeva, růstu, expanze, nových začátků a zdraví. Zvyšuje vitalitu, přináší hojnost a udržuje fyzický růst. Energie dřeva je tradičně spojována s východní částí místnosti, bytu nebo doma a ztělesňuje rodinu, zdraví, prosperitu a hojnost. Turritella achát černé barvy je spojován s energií vody, ticha, klidu, síly a očisty. Energie vody je spojována se severní částí místnosti, bytu nebo domu a podporuje kariéru, životní cestu a především rovnováhu.

V dávných dobách se věřilo, že talismany z Turritella achátu způsobí, že jsou jejich nositelé příjemní, přesvědčiví a jsou obdařeni přízní bohů, kteří je střeží před všemi nebezpečími. Amulety se používaly jako ochrana před větry a blesky a námořníci věřili, že je ochrání před zuřivostí oceánu.

Znamení zvěrokruhu: Blíženci.

Stupeň tvrdosti: 6 až 7.

Google Pinterest sdílej článek