ÚvodMagazínHoroskopySmaragd - kámen lidí narozených v květnu

Smaragd - kámen lidí narozených v květnu

Milovníci kamenů, pojďme se společně ponořit do fascinujícího světa drahokamů spojených s květnovými oslavenci! Pokud jste se narodili v tomto měsíci, vaším kamenem je smaragd

Smaragd – drahokam srdce a obnovy – je od nepaměti symbolem lásky, moudrosti, naděje a harmonie. Jeho zářivě zelená barva připomíná jaro v plném rozkvětu a je spojována s růstem, obnovou a novými začátky. Už ve starověkém Egyptě byl považován za kámen věčného života a byl oblíbeným drahokamem samotné královny Kleopatry.

Z duchovního hlediska smaragd podporuje klid mysli, rovnováhu a hlubší propojení se sebou samým i s okolním světem. Říká se, že posiluje intuici, empatii a přináší do života jasnost i emocionální uzdravení. Je také kamenem upřímnosti, hlubokých citů a vnitřní síly.

Ať už ho nosíte pro jeho krásu, energii nebo jako talisman lásky a duševní pohody, smaragd vám bude připomínat, že skutečná krása vyrůstá z nitra a příroda má moc léčit i inspirovat. 

Smaragd je tradičním dárkem k 20. a 35. výročí svatby a jako alternativní šperk k výročí 55.
Pokud vybíráte šperk k výročí svatby, rádi vám poradíme.

Broušený smaragd

Smaragd – význam a historie    

Smaragd je drahokamem věčné krásy a moudrosti. Jeho barva je až ikonická a kámen je považován za jeden z nejcennějších na světě. Jméno pochází z řeckého slova smaragdos, které původně označovalo zelený kámen. Samotný řecký výraz pochází zřejmě z latinského smaragdus. 

Tento nádherný kámen byl ceněn už ve starověkých civilizacích, od Egypta, přes Indii až po Jižní Ameriku. 

Egypt
Kleopatra byla nejznámější milovnicí smaragdů, které zdobily její šperky, ale také palác. Egypťané věřili, že smaragd symbolizuje věčný život a používali ho i při pohřebních rituálech.

Římská říše
Římané spojovali smaragd s plodností a obnovou, a byl pro ně talismanem proti špatnému zraku.

Jižní Amerika
Inkové a Aztékové považovali smaragd za posvátný kámen bohů a měl hluboký duchovní význam.

Symbolika a vlastnosti smaragdu  

Smaragd je považován za kámen lásky, moudrosti a obnovy. Jeho zelená barva rezonuje s přírodou, růstem a srdeční čakrou – tedy s emocemi, soucitem a rovnováhou.

V duchovní rovině přináší klid, harmonii a emoční stabilitu, podporuje intuici, pravdu a spojení s přírodou i srdcem. Chrání před negativními vlivy. Jeho barva je barvou životní energie a růstu. 

Smaragd opředený mýty a legendami     

Starověký Egypt
Egypťané věřili, že smaragd chrání před zradou a zajišťuje věčné mládí. Egyptští kněží jej spojovali s bohyní Isis/Eset – nositelnou znovuzrození. Nejuctívanější bohyně z celé egyptské mytologie.

Antické Řecko a Řím
Aristoteles napsal, že smaragd posiluje řeč, zvyšuje vliv a chrání před zlými duhy. Plinius Starší tvrdil, že je to jediný kámen, na který se člověk může dívat bez únavy očí, a že zklidňuje duši.

Indie a védská tradice
Mārakata – smaragd je védským drahokamem pro planetu Merkur, podporuje inteligenci, moudrost, řeč a duševní rovnováhu. Je vhodný pro meditaci, pomáhá prohloubit poznání a intuici.

Středověké legendy a alchymie 
Podle legend byl smaragd zasazen do svatého grálu – symbolu božského vědění. Alchymisté věřili, že smaragd „otevírá srdce“ a umožňuje nahlédnout do tajemství vesmíru.

Smaragdová deska – Tabula smaragdina 
Text připisovaný Hermu Trismegistovi (ztotožňován s Hermem nebo Thovtem, tedy Merkurem). Na desce jsou uvedeny pravdy a zásady, přičemž nejčastěji je citována věta: „To, co jest dole, jest jako to, co jest nahoře a to, co jest nahoře, jest jako to, co jest dole.“, což má znázornit spojení materiálního a duchovního světa, vztah mezi mikrokosmem a makrokosmem.

Moderní magieesoterika
Smaragd je považován za kámen pravé lásky a duševního napojení. Používá se k otevření srdeční čakry a k ochraně vztahů. Je talismanem věštců a intuitivních léčitelů. 

Nejznámější světová naleziště smaragdu

Nejznámější naleziště smaragdu

Brazílie

Rozsáhlé naleziště: stát Bahia, Minas Gerais a Goiás. Smaragdy jsou zde často větší, ale o něco světlejší. Brazilské doly jsou známé kombinací s jinými krystaly (např. smaragd + křemen).

Kolumbie 

Kolumbie je považována za království smaragdů. Nejznámější a nejkvalitnější smaragdy na světě pocházejí právě odsud. Muzo, Chivor a Coscuez – legendární doly s historií sahající až do dob Inků a španělské kolonizace. Kolumbijské smaragdy mají ikonickou sytě zelenou barvu a vysokou čistotu.

Zambie

V Zambii se nacházejí velmi kvalitní smaragdy, často s modrozeleným nebo studenějším odstínem. Důl Kagem je jeden z největších světových producentů. Často bývají čistší než kolumbijské, ale mají jinou tonalitu barvy.

Rusko, Ruská federace

Ural je historickým nalezištěm z 19. století, které zásobovalo ruskou aristokracii. Smaragdy jsou někdy téměř neprůhledné, se zeleným nádechem.

Afgánistán a Pákistán 

Zde se nacházejí menší ložiska, ale velmi ceněné pro vysokou kvalitu a sytou barvu smaragdů. 

Zajímavosti

Smaragd Chalk je 37,82 (7,564 g) karátový smaragd se sytě zelenou barvou, stupňovitě broušený obdélník, pochází z dolu Muzo v Kolumbii. Je zasazený v prstenu a vystavený ve Smithsonian Institution v USA. 

Smaragd Mogul Mughal je největší, dosud známý, smaragd na světě, váží 217,8 karátů (43,56 g). Je tvaru obdélníku, jsou na něm invokace písmem naskh (datováno do 1107 A.H.), a na rubu je zdoben květy a listy. Pochází z Kolumbie, zpracován byl pro mughalského vládce v Indii.

Smaragd Duke of Devonshire patří mezi největší a nejznámější nebroušené smaragdy na světě, váží 1 383,93 karátů (276,786 g). Stejně jako Chalk, pochází z dolu Muzo v Kolumbii. Byl prodán 6. vévodovi z Devonshire, v roce 1831.

The Patricia Emerald je neopracovaný smaragd o hmotnosti 632 karátů (126,4 g), pocházející z Kolumbie, z roku 1920.

Smaragd Rockefeller je 18,04 karátový (3,608 g) smaragd z Kolumbie, dříve vlastněný rodinou Rockefellerů, jeden z nejdražších smaragdů prodaných na aukci. Vydražen byl za 5,5 milionu dolarů, cca 130 mil. korun.

Čištění kamene  

Čištění smaragdu je jednoduchý, ale důležitý proces, protože pomáhá zachovat jeho lesk a krásu. Smaragd je poměrně křehký, jeho tvrdost dle Mohsovy stupnice tvrdosti je 7,5–8, jeho čištění vyžaduje opatrnost. 

Domácí čištění diamantového šperku

Připravte si: 

  • Misku s vlažnou vodou.
  • Trochu jemného saponátu.
  • Měkký zubní kartáček.
  • Čistou měkkou utěrku z mikrovlákna.

Postup:

Namíchejte roztok tak, že do misky s vodou dáte pár kapek saponátu, kámen jemně otírejte měkkým zubním kartáčkem namočeným do roztoku, opláchněte vlažnou vodou a jemně osušte hadříkem.

Smaragdy ukládejte odděleně od ostatních šperků, aby se nepoškrábaly.

Vyvarujte se:

  • abrazivním čistidlům, bělidlům a zubní pastě,
  • ultrazvuku a parním čističům.

Profesionální čištění

Doporučuje se alespoň jednou ročně vzít šperk ke klenotníkovi, a to nejen kvůli čištění, ale i pro kontrolu uchycení kamene, zejména, pokud má smaragd výplň.

Všechny způsoby čištění a dobíjení najdete v našem článku zde.

Komu, jaký kámen koupit a mnoho důvodů proč tento, a ne jiný najdete v našich průvodcích: Práce s kameny, kde najdete drahé kameny dle měsíce narození a barvomluvu kamenů dle znamení Zvěrokruhu.
Vybíráte šperk k výročí svatby? I s tím vám rádi pomůžeme.

Článek jsme pro vás napsali dne 23. 4. 2025.

Byl pro Vás článek užitečný? Nasdílejte ho svým přátelům - klikněte na tlačítko Facebook pod tímto textem.

© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím e-mailu na info@nefertitis.cz.

Google Pinterest sdílej článek