ÚvodVše o kamenechVlastnosti a účinky kamenůJantar - jeho vlastnosti a použití

Jantar - jeho vlastnosti a použití

jantar-rybka-figurka-10Jantar je jedním z nejstarších a nejvyhledávanějších světových pokladů, považovaný za „zlato z moře“. Stáří jantaru se pohybuje mezi 360 a jedním milionem let a pochází z období prvohor až čtvrtohor. Jedná se o lepkavou pryskyřici, která vytékala z borovic, zachytila kousky rostlin, živočichů aj. a působením tepla a tlaku postupně zkameněla. Barva jantaru může být od tmavě hnědé přes světlou až citrónově žlutou.

Jantar je velmi silný uzdravující a ochranný kámen. Pohlcuje negativitu a nastoluje rovnováhu. V dřívějších dobách se často využívalo k různým rituálům. Pomáhá s trpělivostí a rozhodováním. Zvyšuje důvěru. Osamělým lidem přitahuje přátelé a partneři. Zvyšuje přirozenou krásu nositele. Je považován za talisman krásy, ochrany a obnovy. Bývá zobrazen jako kapky na slunci, slzy bohů, a v historii byl velmi využíván pro svou krásnou zlatou a hnědou barvu, jako hodnotnou ozdobu a pro své magické a léčebné vlastnosti.

Jantar ve Feng Shui představuje energii vody, energii ticha, sílu klidu a očisty. Je ztělesněním nerealizovaných možností a schopností. Je poddajný a velmi silný. Vodní prvek přináší sílu regenerace a znovuzrození, je energií kruhu života. Jantarový stromeček štěstí je vhodný do všech prostor, které se používají pro uvolnění, relaxaci, modlitbu nebo meditaci. Energie vody je tradičně spojována se severní částí místnosti, bytu nebo domu. Je spojena s oblastí kariéry a životní cesty.

Jantar se používá pro tlumení bolesti nejen fyzického těla, ale i mysli, pro potlačení negativní energie, zvýšení vitality a pro harmonizaci čaker, zejména sakrální a solar plexu.

Jantar je spojován se sluncem, kapka jantaru představuje slzy zosobňující osamělost nebo smutek. Vzhledem k tomu, že v jantaru se uchoval „život“, býval často používán na počest mrtvých při pohřebních obřadech, umístěn do hrobek jako strážce duší v posmrtném životě.

Jantar se tradičně používá jako ochranný kámen pro děti, a to ve formě korálků umístěných kolem krku, zejména k tlumení bolesti rostoucích zoubků. Protože u malého dítěte by mohlo být riziko polknutí korálku, délka náhrdelníků je taková, že dítě korálky dát do úst nemůže. Pokud by i tak byly obavy např. z přetržení náhrdelníku, je možné ho pouze položit v blízkosti dítěte tak, aby na něj nedosáhlo.
V minulosti se k tlumení bolesti při prořezávajících se zoubcích používaly i kořeny různých rostlin nebo chlebové kůrky.

Jantar ve starověkých tradicích a legendách
 
Jantar patří mezi první látky, které člověk začal používat k ozdobě ve formě šperků, ale i talismanů a amuletů a pohřebních předmětů na počest zesnulého jako trvalá vzpomínka na život, o čemž svědčí nálezy z doby zhruba 8 000 let př. n. l. 

Ve starověku byl jantar symbolem nostalgie, smutku a často okazoval na souvislost se slzami, neboť zaschlá kapka jantaru je slzám velmi podobná.  

Jedna z legend říká, že název jantaru pochází z latinského electrum a starořeckého elektron, který vznikl z názvu elektor = zářící slunce. Řecké bájesloví vypráví o Faethónovi, synu Slunce (bůh Helios), který když byl zabit bleskem, tak jeho sestry plakaly tak, že se proměnily v topoly a jejich slzy kanoucí do řeky Eridanus ztuhly do kapiček jantaru.  

Ve Skandinávii je jantar považován za slzy Freyi, vikingské bohyně lásky a krásy. 
Další latinský výraz pro jantar byl "succinum" (od succus = šťáva), protože se předpokládalo, že pochází ze zaniklých druhů borovice (Pinites succinifer), které jej vylučovaly. Succinum se snadno vznítilo a kusy byly spáleny a používány pro své zklidňující účinky díky vůni a dále pro dezinfekční schopnosti, protože se věřilo, že dokážou zničit původce onemocnění. Kouř succinia se využíval při porodu k zajištění příznivého prostředí, ve středověku byl tento kouř používán jako kadidlo k zahánění zlých duchů a kouzla a k odrazení hadů a komárů.
Succinum se snadno vyřezávalo a bylo populární u východních kultur.
Jantar byl považován za ochranný amulet zejména pro děti a Plinius zaznamenal náhrdelníky, které byly vyrobeny z nuget a které děti nosily kolem krku jako ochranu proti nemocem, bolesti prořezávajících se zubů a proti negativní energii.

Léčivé účinky jantaru byly ceněny zejména v antice. Jantar se nosil na těle, hlavně kolem krku k ochraně zdraví, na zmírnění příznaků horečky a infekce, bolesti v krku, bolesti hlavy, bolesti zubů a proti nemocem dýchacího ústrojí. Z té doby je znám i recept, kdy se prášek z jantaru smísil s vodou nebo vínem a užíval se při žaludečních potížích. Pokud se smíchal s medem a růžovým olejem, tak se věřilo, že léčí hluchotu, utrpení mysli a dokáže odvrátit onemocnění očí. Zevně byl používán pro podporu hojení ran a jako balzám proti revmatismu. Při onemocněních průdušek se natíral na hrudník.
Jantar se používal k ozdobě nožů, zejména židovských a arabských, protože se věřilo, že utlumí krvácení.

Jantar se nachází především v oblasti Baltského moře, dále je produkován Mexikem, Dominikánskou republikou, Barmou a Sumatrou. Jeho tvrdost je 2,0 až 2,5, může být průhledný nebo zakalený, v barvě od bělavé, přes světle žlutou, nejběžnější medově žlutou, oranžovou až po světle a tmavě hnědou. Vzácně se vyskytuje v barvě červené, zelené (upravený tlakem nebo teplotou) a velmi vzácný modrý jantar pocházející z Dominikánské republiky a ze Sumatry. Ve starověku byl modrý jantar využíván především kněžími, kteří věřili, že je možné jeho prostřednictvím ovládat vzduch, oheň a vodu a získat požehnání od bohů.

Jantar se tradičně používá ke zvýšení vitality, k podpoře pozitivní energie, k tlumení špatné nálady a ke zmírnění úzkosti. Zlato-oranžový je symbolem krásy a něhy a talismanem pro přilákání lásky. Je vhodný k odstranění negativní energie z místnosti, kdy stačí umístit kousek jantaru do prostoru nebo vypálit jej jako kadidlo.

Jantar je kámen rovnováhy a stability našich životů, podporuje trpělivost a přizpůsobivost. Jeho měkká energie podporuje veselost, důvěru a dobrou náladu.

Přečtete si také, jak o jantar pečovat, aby zůstal stále krásný a kvalitní: Jak pečovat o jantar

 

http://www.nefertitis.cz/

Důležité upozornění: všechny zde uvedené údaje o léčivých vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jsou pouze informativní, čerpané z obecné známých informací a zdrojů. Nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu. Mějte vždy na paměti, že použití drahých léčivých kamenů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že cítíte na sobě příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte svého lékaře! Schopnosti léčivých kamenů používejte pouze jako dodatek ke konvenční léčbě, nikoliv jako její náhradu.

© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz. 


 

 

 

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty