ÚvodVše o kamenechVlastnosti a účinky kamenůAmetyst - vášeň, láska, pokora, porozumění a představivost

Ametyst - vášeň, láska, pokora, porozumění a představivost

Ametyst, odrůda krystalovaného křemene, v barvě od světle fialové až po purpurovou, v dnešní době klasifikován jako polodrahokam, se nachází především v dutinách zásaditých hornin (tzv. geodách). Barva je způsobena přítomností manganu v křemeni a odstíny fialové záleží na množství železa. Je kamenem ceněným už od starověku pro svou krásnou fialovou barvu a silné účinky uklidňující mysl a emoce. V antice byl označován jako „kámen ohně“ a byl považován za drahokam podobně jako diamant.
Naleziště ametystu jsou v Afghánistánu, Tádžikistánu, purpurové kameny se nachází v Africe, na Srí Lance a na Borneu a od 19. století se ametyst dováží hlavně z Brazílie a Uruguaye.

Název je etymologicky odvozen ze starořeckého „ametusthos“, což znamená „neopíjející se vínem“ (ne pod vlivem alkoholu).
Legenda starověkého Řecka vypráví, že se bůh vína a veselí – Dionýsos rozhněval na smrtelnou dívku Amethyst, která mu neprojevila patřičnou úctu. Poslal 2 tygry, aby jí usmrtili, ale bohyně Artemis jí proměnila v křišťál. Když bůh viděl, jakou chybu udělal, ucítil lítost a rozlil červené víno do křišťálu, z něhož se pak stal Ametyst

Ametyst se používal jako prevence opilosti. Staří Řekové a Římané pili víno z ametystových pohárů, protože věřili, že tak je víno neomámí.

Tradičně je ametyst spojován s únorem, měsícem, který Římané věnovali Neptunovi, bohu moří, oceánů a veškerých vod. Jedná se též o kámen svatého Valentina a věrné lásky, nese v sobě energii ohně a vášně, tvořivost a logiku střídmosti a střízlivosti. Je vhodným dárkem pro partnery, v podobě kamínku nebo šperku. Je-li darován jako prstýnek, je považován za kámen věrnosti a v podobě medailonku může přivolat zpět ztracenou lásku.

Ametyst jako talisman

Historicky se ametyst používal jako talisman pro mnoho vlastností, zejména pro podporu inteligence, jako talisman při obchodních jednáních, cestující jej používali jako ochranu před nečekanými útoky, vojáci věřili, že jim ametyst zajistí vítězství, myslivci si pomocí ametystového talismanu zajišťovali úspěšný lov a byl považován za ochranný kámen proti čarodějnictví a černé magii. Králové nosili ametyst nejen na ozdobu, ale i pro ochranu před nemocemi a nákazami. Tmavě zbarvený ametyst je vhodný pro umělce, skladatele, vynálezce, básníky a malíře k zesílení tvůrčí schopnosti a zvýšení životní síly a úsilí. Egyptští hodnostáři používali ametyst jako ochranu před osobní zradou a přepadením.
Ametyst je též znám jako „biskupský kámen“ a nosí se na ukazováčku pravé ruky.

Ametyst účinky a užití

Ametyst se používá zejména pro potlačení negativní energie, harmonizuje čelní a korunní čakru, podporuje myšlení, intuici a psychické schopnosti. Je považován za kámen moudrosti a porozumění. Ametyst v sobě nese silnou energii, která ovlivňuje čelní čakru – centrum našeho vnímání a velení. Řídí náš zrak a každodenní povědomí o světě. Když je tato čakra v rovnováze, jsme otevření novým myšlenkám, snům a vizím. Pro harmonizaci se používají především tmavě fialové krystaly, které ztělesňují tajemství, moudrost a úsudek. Korunní čakra se nachází v horní části hlavy a je vstupní branou do rozšířeného vesmíru. Řídí naše myšlení a reakce na svět kolem nás. Je pramenem naší víry a zdrojem spirituality, spojuje nás do vyšších rovin bytí a je zdrojem univerzální energie a pravdy. Je-li v rovnováze, pak jsou v rovnováze i naše energie. Pro harmonizaci korunní čakry jsou vhodné světle fialové kameny, jejichž paprsky nesou univerzální životní sílu, snů, inspirace a osudu.


Ametyst se vyskytuje společně např. s citrínem (ametrín), kakoxenitem nebo jako tzv. chevron ametyst, který přechází z temně fialové do bílé barvy křemene. Ametystový kakoxen v sobě mísí tmavé hnědé až žluté chomáčky kakoxenitu, fialový ametyst, bílý horský křišťál, záhnědu, rutil, goethit a lepidokryt a je znám též pod názvem Super 7nebo „Kámen melodií“.
Ametrín, harmonická kombinace ametystu a citrínu, se používá k podpoře tvořivosti, nových nápadů a postřehů. Je považován za „kámen uzdravení“, potlačuje napětí a přináší pocit celkové pohody.

ametrin-naramek-sekany-13  amatyst-druza-mala-na-vymenu-11  ametyst-naramek-sekany-siroky-11ametyst-kyvadlo-j-11 

Ametyst je považován za „vše-léčitele“. Přírodní ametyst ve formě geod potlačuje negativní energii v místnosti, nebo v budově a pomáhá tlumit nepřátelské prostředí a používá se k ochraně před psychickým nátlakem.
Kousek ametystu pod polštářem pomáhá navodit klidné sny, mírnit stres, potlačovat nespavost, noční můry a strach ze tmy.

Ametyst se používá pro boj se závislostmi, zejména při odvykání kouření, pití alkoholu a užívání drog. Poskytuje sílu potřebnou k získání osvobození se od špatného vlivu někoho druhého.

Léčebné využití ametystu

Ametyst nachází uplatnění v boji s fyzickými neduhy, emocionálními problémy a v harmonizaci čaker. Primárně je spojován s onemocněním nervového systému, potlačováním nočních můr, nespavosti a s vyvažováním korunní čakry. Používá se k tlumení potíží s trávicím systémem, nervovým systémem a s kůží. Ve formě elixíru je vhodný jako doplněk léčby zánětů kloubů a otoků.
Pokud se kousek ametystu nahřeje a položí na čelo, sníží pulzování a bolest hlavy.

Návod, jak připravit elixír, najdete na následujícím odkazu:

http://lecive-kameny.blogspot.cz/2015/04/elixir-z-lecivych-kamenu-jak-jej-vyrobit.html

Emocionální využití ametystu

Tlumením negativity je ametyst vhodný při přepracování a přetížení, k tlumení napětí a k celkovému uklidnění. Používá se ke zjištění příčiny něčího negativního chování, zvyků a emocionálních vzorů, které vytvářejí nerovnováhu a mohou vést k nemoci. Vzhledem k tomu, že ametyst je považován za kámen podporující moudrost a porozumění, je vhodný pro uklidnění těch, kdo truchlí nad ztrátou milovaného člověka, k potlačení smutku a k pochopení, že dochází k uvolnění duše z fyzického těla.

Duchovní energie ametystu

Ametyst nese vysoké duchovní vibrace pokory a oddanosti. Je velmi příznivý pro vlastní myšlenky, modlitby a meditaci a pochopení všeho, co je větší a důležitější než vlastní „Já“. Je kamenem duchovní ochrany a očisty, je vhodný jako rezonanční štít duchovního světla kolem nás. Působí jako bariéra proti psychickým útokům, negativní energii okolí, stresu a nezdravému prostředí.

Ametyst ztělesňuje červeno-fialový paprsek, který spojuje začátky a konce, jak se starým rokem něco končí a s novým něco jiného začíná. Přináší vášeň, představivost a emoce, podporuje tvořivost, umělecké snahy, pomáhá nahlédnout do našich duší a vidět sebe sama tak, jak nás vidí naše okolí. Je paprskem sebeúcty a sebepoznání. Tmavý ametyst umožňuje vidět budoucnost, zlepšuje vnímání možných dopadů našich rozhodnutí. 

Tento krásný fialový kámen patří mezi nejvhodnější krystaly pro meditaci, zejména díky ovlivňování hlubokého myšlení, umocnění porozumění, povzbuzení mysli a podpoře pokory. 

Ametyst oslavuje řeckou bohyni lovu Artemis, která představuje lásku hor a lesů a dále římskou bohyni Měsíce Dianu, ochránkyni zvířat.

Ametyst a Znamení zvěrokruhu

Ametyst je osobním kamenem tradičně přiřazeným lidem narozeným v únoru, tj. Vodnářům (Aquarius, 21. ledna až 20. února) a Rybám (Pisces, 21. února až 20. března).

Vodnář patří mezi vzdušná znamení, kterému vládnou planety Saturn a Uran. Pod vlivem Saturnu jsou lidé narození ve znamení Vodnáře klidní, soustředění a vytrvalí a pod vlivem Uranu jsou originální a vznětliví. Typické pro toto znamení je nadšení pro život, charakteristická je sebejistota, sebedůvěra a schopnost využít, co se naučili. Zápornou vlastností může být lenost, proto se stále musí zdokonalovat a plnit své sny a ambice.

Ryby patří mezi vodní znamení, kterému vládnou planety Neptun a Jupiter. Lidé narození ve znamení Ryb vynikají nesobeckým a citlivým přístupem k ostatním. Typické jsou pro ně pochyby o vlastních schopnostech a nedostatek sebevědomí. Charakteristické vlastnosti jsou spolehlivost, upřímnost, důvěryhodnost a ochota pomáhat druhým. 

Ametyst je ale přiřazen i dalším znamením Zvěrokruhu: Beranům, Blížencům, Pannám, Váhám, Štírům, Střelcům a Kozorohům.

Ametyst a Feng Shui

Ve Feng Shui  představuje ametyst energii ohně, která ztělesňuje nadšení, vroucnost, srozumitelnost, osvícení a aktivitu, emoce a vášeň. Energie ohně je tradičně spojována s jižní částí místnosti, bytu nebo domu a zajišťuje reputaci obydlí a postavení v rámci rodiny.

Podle římského básníka Ovidia Ametyst byl nalezen spolu s artefakty neolitických lidí. Byl používán pro výrobu korálků a amuletů v mnoha kulturách a později jako ozdoba vladařských insignií – koruny, žezla a jablka.

Legendy spojené s ametystem

Starověcí Egypťané používali ametyst jako kámen hojení, ke zmírnění obav a viny, jako silný ochranný kámen na cestách. Řekové a Římané se jím ochraňovali před účinky alkoholu, a používali jej jako ochranu před nočními můrami, k navození příjemných snů.
Peruánci byli přesvědčeni, že pokud na ametyst vyryjí obraz Slunce a Měsíce a pověsí si ho kolem krku, bude je chránit jako kouzlo proti čarodějnictví.
Starověký filozof a válečník Plinius Starší ve své encyklopedii uvedl, že jak obraz Slunce, tak Měsíce na ametystu chrání svého majitele proti hadím jedům.

Ametyst je společně s iolitem, topazem, olivínem, citrínem, karneolem a granátem součástí čakrových šperků.  

cakrove-nausnice-fontany-radosti-stribro-166-13   ametystovy-kakoxenit-super-7-nausnice-stribro-1-11 cakrove-nausnice-stribro-nekonecno-13

Důležité upozornění: všechny zde uvedené údaje o léčivých vlastnostech drahých kamenů, polodrahokamů a minerálů, jsou pouze informativní, čerpané z obecné známých informací a zdrojů. Nejsou návodem, jak obejít klasickou léčbu a užívání léčivých přípravků. Mějte vždy na paměti, že použití drahých léčivých kamenů není alternativní metodou ke konvenční lékařské péči! V případě, že cítíte na sobě příznaky jakékoliv nemoci, vždy vyhledejte svého lékaře! Schopnosti léčivých kamenů používejte pouze jako dodatek a psychickou podporu ke konvenční léčbě, nikoliv jako její náhradu.

© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., rádi vám texty i obrázky poskytneme, kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz. 

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty