ÚvodVše o kamenechFeng ShuiFeng Shui - elementy

Feng Shui - elementy

Slovo Feng Shui znamená „vítr a voda“. Větry jsou převzaty z nebe, vody ze Země. Feng Shui představuje tok energie v čase a určuje stav rovnováhy mezi člověkem a energií čchi (biologická vitální síla, tvoří podstatu např. tradiční čínské medicíny a akupunktury), nebo pěti elementů přírody, tj. dřeva, kovu, ohně, vody a země.
Energie čchi, cirkulující v lidském těle, se rozděluje na čchi řídící (jin – čchi), která vyživuje tělesné orgány a čchi ochrannou (wej-čchi), která chrání povrch těla.
Ve zdravém těle je oběh čchi nenarušený a poměr jin a jang je harmonický. Obnovení proudění energie čchi jednotlivými drahami (meridiány) je podstatou akupunktury nebo akupresury.

Celé učení Feng Shui se opírá o:

  • tok energie čchi, která je všudypřítomná a má přímý vliv na naše zdraví a vitalitu,

  • pentagram živlů, který udává životní element člověka, ovlivňuje soulad mezi lidmi a stejně tak harmonii prostoru,

  • schéma Pa-Kua, tj. systém, s jehož pomocí je možné rozpoznat příčiny všech problémů. Jednotlivé předměty, kterými se obklopujeme, rozmístění v prostoru apod., vypovídají o kvalitě života každého z nás,

  • faktor času, kdy vše kolem nás je v neustálém pohybu, vše se odehrává v různých časových cyklech, kdy každý cyklus má svou určitou energii.

Co jsou energie Jin a Jang?

Jing a Jang jsou dvě univerzální životní síly, vzájemně neoddělitelné, vzájemně působící a ovlivňující protiklady. Jin energie je vnímána jako intuitivní, pasivní a poskytuje tichou duchovní sílu. Jang je životní energie aktivní, dynamická a temperamentní. Poskytuje sílu fyzické energie. Společně by měly vytvářet pozitivní energii a být v souladu.

Projektivní kameny – svému majiteli dodávají energii, do okolí vyzařují mužskou energii jang, která zosobňuje rozum, tvořivou sílu a průbojnost. Kameny se čistí a dobíjí energií slunečních paprsků. Náramky z projektivních kamenů se nosí na pravém zápěstí. 

Receptivní kameny – tlumí stres, navozují klid a pocit harmonie. Do okolí vyzařují ženskou energii jin, která zosobňuje jemnou ženskou sílu a empatii. Kameny se čistí a dobíjí energií měsíčního světla. Náramky z receptivních kamenů se nosí na levém zápěstí.

Pět základní elementů 

Element

Danou energii zvyšuje a posiluje element:

Danou energii snižuje a tlumí element:

Země

kov

voda

Kov

voda

dřevo

Voda

dřevo

oheň

Dřevo

oheň

země

Oheň

země

kov

Vodní element

Energie vody je symbolizována modrou a černou. Pomocí těchto barev lze vhodně doplnit jakýkoliv prostor, který se používá k odpočinku, meditaci, relaxaci nebo modlitbě. Energie vody je tradičně spojována se vstupem nebo se severní částí místnosti, bytu nebo domu. Je spojena s oblastí kariéry a životní cesty. Chcete-li zachovat svůj život v pohybu směrem vpřed k vytyčeným cílům, využijte k tomu energii vodních prvků. 

Voda, to je energie ticha, síly, klidu a očisty. Je ztělesněním nerealizovaných možností a schopností. Je poddajná a velmi silná. Vodní prvek přináší sílu regenerace a znovuzrození, je energií kruhu života. Energie vody je tradičně spojována se severní částí místnosti, bytu nebo domu. Je spojena s oblastí kariéry a životní cesty.

Tok vodní energie je symbolizován modrou a černou. Kameny této barvy se dávají do místností sloužících k odpočinku, meditaci nebo modlitbě a používají se pro podporu dosažení vytčených cílů. Vodní tok je živý a vyživující a je vhodný pro podporu zdraví a pohody, doma i v kanceláři.

Element Země
Ve Feng Shui je Země jedním z pěti prvků veškeré energie. Ostatní jsou oheň, voda, dřevo a kov. Každý z těchto elementů je rozhodující pro zachování rovnováhy v našich životech a v našich domovech.
Energie země je energií stability, trpělivosti, čestnosti, rovnováhy a vynalézavosti. Je to naše domácí energie, energie země, na které žijeme. Je to energie hor, rovin, břehu a údolí. Je to naše středisko, naše vytrvalost, náš domov v černém chladném vesmíru.
Energie země je charakterizována světle hnědou barvou. Použijte světle hnědé krystaly, abyste vylepšili prostor, který je místem odpočinku, kde se chcete cítit v bezpečí a chránění. 
Energie země je tradičně spojována se severovýchodní a jihozápadní oblastí místnosti, bytu nebo domu. Jedná se o oblast dovedností a znalostí a oblast lásky a vztahů, přičemž dovednosti a znalosti představují krystaly modré barvy a lásku a vztahy růžové kameny.
Energie země snižuje vodní energii a zvyšuje energii kovu. Světle hnědé krystaly a horniny lze použít v oblastech, kde je příliš mnoho vodního prvku nebo v oblasti s příliš malým množstvím kovového prvku.  

Element Oheň

Tlumený oheň představuje energie nadšení, vřelosti, vášně, aktivity a osvícení. Silný oheň představuje energii nadšení, tepla, vášně, vřelosti, světla a aktivity. V přírodě symbolizuje mužský prvek Jang, světlou a tvořivou sílu, zosobňuje rozum a průbojnost. Energie ohně je tradičně spojována s jižní částí místnosti, bytu nebo domu a zajišťuje obydlí reputaci a věhlas a pomáhá posílit naše osobní postavení ve společnosti i v rámci rodiny. 

Energie ohně je živá, silná, ale často destruktivní, je symbolizována červenou, oranžovou, ale i fialovou a ametystovou barvou. Kameny těchto barev se používají do prostorů určených pro naše aktivity. Vnáší do života energii slunce a ohně, podporuje pozitivní myšlení a chuť do života.   

Element Kovu

Ve Feng Shui představuje energie kovu inteligenci, tvořivost a sílu léčení. Je energií myšlenek, těžká, často destruktivní, avšak nezbytná pro naše životy. Kovový prvek je symbolizován stříbrnou, šedou a bílou barvou a kameny se používají v místnostech, které jsou určeny pro naše soustředění se, sílu myšlení a podporují schopnost být takovými, jakými bychom být měli. Energie kovu je tradičně spojována se severozápadní a západní částí místnosti, bytu nebo domu. Podporuje tvořivost, soustředění a je energií vlastního úsilí a odhodlání.

Element Dřeva

Energie dřeva je tradičně spojována s východní nebo jihovýchodní částí místnosti, bytu nebo domu. Představuje rodinu, zdraví, prosperitu a hojnost. Energie dřeva je důležitá pro osobní blaho, napomáhá vlastnímu úsilí zaměřenému na zlepšení rodinných vztahů a upevnění rodinných pout. Je důležitá pro růst, nové začátky a zdraví, zvyšuje vitalitu a udržuje fyzický rozvoj. 

Energie dřeva je symbolizována zelenou a hnědou barvou a kameny se používají pro místnosti určené k jídlu, do dětských pokojů nebo tam, kde vzniká nový projekt. Stejně jako vodný prvek, je energie dřeva živá a vyživující, vhodná pro podporu zdraví a pohody, doma i v kanceláři.


Google Pinterest sdílej článek

Související produkty