ÚvodVše o kamenechKameny pro čakryČakry

Čakry

Aby bylo lidské tělo zdravé, je třeba, aby jeho čakry byly v rovnováze, správně fungovaly a přijímaly bioenergii. Slovo čakra pochází ze sanskrtu (jeden z nejstarších známých jazyků) a v překladu znamená kruh nebo kolo. Čakry jsou podle hinduismu energetická centra člověka nacházející se podél vertikální osy těla. Dělíme je na hlavní a vedlejší. Jsou spojeny hlavními meridiány (soustava drah, jimiž proudí energie uvnitř těla). Důležitých je sedm hlavních čaker a sedm párů vedlejších čaker. Celkově je čaker několik tisíc, ale většího významu jen asi 40 z nich.

akry

Čakry se podobají trychtýřovitým květním kalichům (často připodobňovány lotosovým květům), které se neustále točí v podobě víru. To způsobuje, že potřebná okolní energie je vtahována dovnitř a ta nevhodná zase vyfukována ven. Většinou se čakry otáčejí doprava a jejich průměrná velikost je u zdravého jedince 10-15 cm. Každé čakře je přiřazena jedna odpovídající barva.

Poruchy, blokády a různé deformace v činnosti čaker se projevují jako nemoci, špatné mezilidské vztahy nebo těžké životní situace. Pokud jsou všechny čakry, odblokované, vyčištěné a v harmonii, je harmonický i život člověka.

ROZDĚLENÍ ČAKER:

  • 1. čakra – Kořenová, Základní, v sanskrtu Muladhara (Muladára)
  • 2. čakra – Sexuální, Křížová, v sanskrtu Swadhisthana (Svadištána)
  • 3. čakra – Solar plexus, v sanskrtu Manipura (Manipúra)
  • 4. čakra - Srdeční, v sanskrtu Anahata (Anaáta)
  • 5. čakra – Krční, v sanskrtu Vishuddha (Višuda)
  • 6. čakra – Třetí oko, Čelní, v sanskrtu Ajna (Adžna)
  • 7. čakra – Korunní, Temenní, v sanskrtu Sahasrara (Saásrara)
  • čakry dlaní
  • čakry chodidel
  • čakry orgánů

Kořenová čakra – první čakra

První čakra Muladhara kořenová zvaná též základní

Název: Muladhara (Muladára); kořenová či základní čakra

Umístění: dolní konec páteře mezi pohlavními orgány a řitním otvorem

Působnost čakry zahrnuje: spodní konec páteře, kostrč, tlusté střevo, nohy a chodidla

Barva: červená, rudá

Projevy při špatné funkci: zácpa, obezita, hemeroidy, nechutenství, ischias, onemocnění kostí, problémy s koleny a nohama vůbec. Pokud existuje blokáda v první čakře, nemohou se ani plně rozvíjet čakry na vyšších úrovních.

První čakra – základní –zářící jasně červenou barvou a označena symbolem lotosu se čtyřmi okvětními lístky, nás spojuje s fyzickým světem. Je spojená se zemí, její energií a s činnostmi, které se zemí souvisí. Spojuje nás s Matkou zemí a zajišťuje naše přežití. Do její oblasti spadá budování existence, materiální zabezpečení, zachování vlastního druhu.

Správná funkce první čakry nám umožňuje pociťovat vlastní stabilitu, uzemnění, prosperitu a psychické zdraví.

Nesprávná funkce či blokáda v první čakře způsobuje, že má člověk málo síly a to jak fyzické, tak duševní i duchovní. Dále vede k egoismu, přehnanému materialismu, problémům otevřeně brát a dávat, k častým pocitům nejistoty, strachu a obavám, pocitům neklidu a nervozity.

Krystaly, které lze použít k odblokování, vyčištění a harmonizaci první čakry:

Boji kameny, Bronzit, Granát, Heliotrop, Hematit, Jaspis červený a tmavé odstíny, Karneol, Korál červený, Moqui kameny, Magnetit, Obsidián, Rubín, Turmalín Skoryl,Tygří oko – červené, Záhněda.

Sakrální, sexuální – druhá čakra

Druhá čakra sexuální křížová Swadhisthana

Název: Swadhisthana (Svadištána); sakrální či sexuální čakra

Umístění: v oblasti podbřišku, mezi stydkou kostí a pupkem

Působnost čakry zahrnuje: hýždě, rozmnožovací orgány, ledviny, močový měchýř, tělní tekutiny a žlázy.

Barva: oranžová

Projevy při špatné funkci: od odmítání a popírání sexuality až k sexuální závislosti, impotence, frigidita, pocity izolace a osamocenosti, hrubé cítění, neprůchodnost emocí, sexuální chlad.

Druhá čakra - sexuální – zářící oranžovou barvou a označená symbolem lotosu se šesti okvětními lístky, je centrem původních nefiltrovaných emocí, mezilidských vztahů, sexuální energie a tvořivých sil. Je přiřazena elementu vody, který v astrologii odpovídá emocím. Základní princip je cítit a tvořivě množit. Rozhodujícím způsobem ovlivňuje naše mezilidské vztahy – zejména k druhému pohlaví.

Správná funkce druhé čakry nám život působí potěšení, jsme plni optimismu a uvolněnosti, dokážeme se přizpůsobit životním požadavkům a činíme plodným nejen náš život, ale i životy ostatních.

Nesprávná funkce či blokáda v druhé čakře způsobuje chladnost, potlačování emocí. Na fyzické úrovni tyto blokády způsobují potlačování všech tělesných projevů, ale např. také potřebu přehnané čistoty a pořádku.

Krystaly, které lze použít k odblokování, vyčištění a harmonizaci druhé čakry:

Achát (oranžové až žluté odstíny), Citrín, Jaspis oranžové odstíny, Kalcit oranžový, Karneol červeno-oranžový, Sardonyx červeno-oranžový, Opál ohnivý, Unakit, Topaz zlatý.

Google Pinterest sdílej článek

Související produkty